VAT na Słowenii w świetle wprowadzenia systemu elektronicznego poboru opłat dla pojazdów ciężarowych

28 maja 2019, 8:00

Mija niemal rok od wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat na słoweńskich trasach. System DarsGo wyeliminował konieczność zatrzymywania się na bramkach kontrolnych dla przewoźników poruszających się pojazdami o masie przekraczającej 3,5 tony. Jak nowy system wpłynął na kwestię odliczenia podatku VAT od powstałych kosztów?

W Słowenii, podobnie jak w wielu innych europejskich państwach, przewoźnicy mogą skorzystać z przywileju odliczania wartości podatku VAT od kosztów powstałych w związku z poruszaniem się po tamtejszych płatnych odcinkach dróg i autostrad. Stanowi to pośrednio wyrównanie strat, które ponoszą kierowcy uiszczający opłaty drogowe w Słowenii.

Co zmienia wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat?

Podstawową zmianą po wprowadzeniu elektronicznego systemu opłat jest dopuszczenie do przemieszczania się płatnymi odcinkami dróg i autostrad jedynie tych pojazdów, które zostały zarejestrowane w systemie oraz posiadają urządzenie pokładowe DarsGo. Dotyczy to jednak wyłącznie aut o masie całkowitej równej lub przekraczającej 3,5 tony. Mniejsze pojazdy w dalszym ciągu mogą korzystać z systemu winiet.

W jaki sposób urządzenie pokładowe rozlicza opłaty za przejazd?

Urządzenie pokładowe DarsGo samodzielnie nalicza opłaty, biorąc pod uwagę pokonany dystans. Przed każdym przejazdem w urządzeniu DarsGo należy ustawić odpowiednią liczbę osi pojazdu. Podczas przejazdu przez bramkę kontrolną urządzenie pokładowe zostanie rozpoznane dzięki czujnikom mikrofalowym, dzięki czemu jest w stanie zapisać w pamięci długość pokonanego odcinka drogi. Na tej podstawie nalicza się opłatę.

Rozliczać można się na dwa sposoby:

  • w formie przedpłaty, która należy uiścić w serwisie DarsGo servis za pomocą gotówki, karty paliwowej albo płatniczej;
  • w formie odroczonej płatności na podstawie umowy z operatorem elektronicznego systemu poboru opłat albo poprzez połączenie go z kartą paliwową kierowcy.

Jedynym urządzeniem pokładowym, które rozlicza przejechane kilometry trasy, jest DarsGo, które można uzyskać, rejestrując firmę i pojazd na stronie systemu, wypełnić formularz oraz uiścić opłatę administracyjną w wysokości 20 EUR. Całą tę procedurę można wykonać droga elektroniczną, a urządzenie zostaje wysłane pocztą.

Co zyskali kierowcy na wprowadzeniu elektronicznego systemu poboru opłat?

Zautomatyzowanie systemu pobierania opłat na wybranych odcinkach dróg i autostrad sprawiło, że kierowcy oszczędzają czas dzięki wyeliminowaniu ich największej zmory – korków przy bramkach kontrolnych. Ponadto system uprościł procedurę rozliczania przejechanych odcinków tras, zdejmując z kierowców obowiązek przechowywania rachunków i paragonów. Od kwietnia zeszłego roku wszelkie dane potrzebne do fakturowania oraz rozliczeń zapisywane są w pamięci systemu oraz przekazywane do centrali firmy.

Co z VAT-em? Czy kierowcy wciąż mogą go odliczać od kosztów?

Wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat na Słowenii nie wpływa na możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z podróżowaniem po tamtejszych trasach – zwrot vat z opłat drogowych nadal jest możliwy. Jednak, jak każde państwo, także Słowenia ma ściśle określony katalog towarów i usług, od których kierowcy mogą odliczyć kwotę zapłaconego podatku. Ten przywilej dotyczy tylko pojazdów o masie całkowitej równej lub przekraczającej 3,5 tony oraz tylko takich produktów i usług, jak m.in.:

  • paliwo – benzyna i gaz,
  • oleje i smary,
  • płyny hamulcowe i chłodnicze,
  • opłaty za przejazdy płatnymi odcinkami tuneli,
  • opłaty za przejazdy autostradami,
  • opłaty parkingowe.

Nie można natomiast domagać się zwrotu podatku VAT zapłaconego w cenie m.in. noclegów i posiłków. Poza tym przywilejem pozostają także koszty związane z utrzymanie oraz eksploatacja samochodów osobowych.

Samodzielne ubieganie się o zwrot VAT w Słowenii zazwyczaj kończy się przedłużeniem całej procedury, a w konsekwencji dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku. Dlatego warto skorzystać z pomocy jednej z firm paliwowych. Na przykład koncern Shell w postaci swojego produktu – karty Shell Card – oferuje przeprowadzenie procedury w imieniu przewoźnika i odzyskanie dla niego kwoty podatku już w dwa tygodnie.

Warto pamiętać, że odliczenia podatkowe nie dotyczą jedynie podatku od towarów i usług. Kierowcy w Słowenii mogą także domagać się zwrotu akcyzy, której wartość płacą w cenie np. oleju napędowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!