Pierwsze wyniki testów dystrybucyjnego Premium Hybrys Tech w Grupie Colas

9 lutego 2011, 16:20

Przez ponad sześć miesięcy Grupa Colas testowała hybrydową ciężarówkę Renault Trucks: dystrybucyjne Premium Hybrys Tech. Po pokonaniu 12 000km i zrealizowaniu wszystkich zadań transportowych, pojazd zebrał pozytywne opinie tak ze strony kierowców, jak i szefów flot. Wspierająca aktywnie rozwój technologii hybrydowej firma Colas odnotowała sięgające 20% oszczędności paliwa. Co więcej, pojazd zyskał uznanie kierowców za wszechstronność, komfort jazdy i niski poziom hałasu.

Dystrybucyjne Premium Hybrys Tech było eksploatowane od kwietnia 2010. Pojazd dowoził kruszywa i inne materiały budowlane do odbiorców w okolicach Lyonu: dystrybutorów, przedsiębiorstw robót publicznych a nawet klientów detalicznych. Wykonując średnio sześć kursów dziennie z ładunkiem 9 ton, hybrydowa ciężarówka przewoziła w promieniu 40km około 54 ton materiałów na dobę. Dla Renault Trucks jest niezwykle cennym, że samochód może pracować w warunkach normalnej eksploatacji. W wyniku testów uzyskano informacje, które pozwolą na dalsze doskonalenie hybrydowego układu napędowego i całego pojazdu. Zebrane informacje dotyczą zarówno aspektów czysto technicznych jak i reakcji kierowców. Symulacje komputerowe lub nawet jazdy po torze testowym nie mogą zastąpić danych zebranych od osób, które używają pojazdu do swej codziennej pracy.

Po pokonaniu 12 000km nadszedł czas na pierwszą ocenę. Gilles Vaillé, zarządzający flotą południowo-wschodniego regionu Grupy Colas tak opisuje wrażenia z użytkowania ciężarówki: „Gdy zatrzyma się na czerwonym świetle, nie hałasuje, nie emituje spalin ani nie powoduje wibracji!”. Można więc stwierdzić, że nowa ciężarówka Renault Trucks pozwala na ograniczenie uciążliwych skutków dla otoczenia takich, jak hałas czy wibracje.

Oprócz redukcji emisji hałasu, Renault Premium Hybrys Tech zapewnia oszczędności zużycia paliwa. Kierowcy i szefowie flot mogli sprawdzić to osobiście: „Nasze pierwsze pomiary wykonane na odcinku ponad 10 000km przejechanych w lokalnym transporcie kruszyw pod Lyonem, wykazały redukcję zużycia o 24% w porównaniu do analogicznego pojazdu z ręczną skrzynią biegów,” potwierdza Didier Fracchetti, asystent szefa floty regionu południowo-wschodniego Grupy Colas. Wynik ten jest lepszy niż wartość deklarowana przez Renault Trucks w chwili dostawy ciężarówki.

W kwestii prowadzenia samochodu, ogólne odczucia kierowców są pozytywne. Prowadzenie Hybrysa wymaga chwili na przyzwyczajenie się do niezbędnej płynnej jazdy. Gérard Dubois, kierowca z ośmioletnim stażem wyjaśnia: “Jestem wszechstronnym kierowcą, któremu na co dzień nie sprawia trudności prowadzenie różnych pojazdów. Ciężarówka hybrydowa zaskakuje na początku, ale wkrótce przyzwyczaisz się do niej, nawet biorąc pod uwagę, że trzeba z większym wyprzedzeniem przewidywać sytuacje na drodze.” Marc Privas ma podobne odczucia: „Hybryda jest bardziej zwrotna, cichsza i prowadzi się bardziej płynnie” – podkreśla – „Co więcej, silnik elektryczny jest doskonale zsynchronizowany ze spalinowym. Dzięki temu, ruszając, zyskujesz sporo dynamiki!” W ciągu tych kilku miesięcy, Renault Premium Hybrys Tech nie borykał się z żadnym poważnym problemem technicznym lub wydłużonym czasem przestoju. Współpraca z firmą Colas zachęca Renault Trucks do kontynuacji rozwoju w tym kierunku. Na przykład: dzięki testom można było sprawdzić, czy rozwiązania wykorzystane do przełączania napędu pomiędzy silnikami są skuteczne oraz jak je jeszcze udoskonalić. Równolegle włożono ogromny wkład pracy w ulepszenie elektrycznego wspomagania układu kierowniczego. Podczas nadchodzącej zimy fachowcy skupią się na pracy nad rozruchem pojazdu w ekstremalnie niskich temperaturach.


Renault Premium Distribution Hybrys Tech użytkowane przez Grupę Colas zostało zbudowane w oparciu o Premium Distribution 4×2 z nadwoziem samowyładowczym. Jest wyposażone w silnik DXi7 Euro 5, 310 KM połączony z jednostką elektryczną, zautomatyzowaną skrzynią biegów Optidriver+ i zespołem akumulatorów wraz ze sterowaniem i chłodzeniem zabudowanym pomiędzy osiami.


 

Hybrydowy napęd równoległy

„Napęd równoległy” łączy dwa źródła mocy: silnik spalinowy i elektryczny. Dostarczana jest na koła – w zależności od sytuacji – równocześnie bądź z osobna.

Zasada napędu wykorzystana przez Renault Trucks jest prosta: energia kinetyczna pojazdu jest odzyskiwana podczas hamowania i zamieniana w elektryczną, którą gromadzą akumulatory. Dzięki ich ciągłemu ładowaniu podczas normalnej jazdy nie ma potrzeby uzupełniania prądu z zewnętrznych źródeł energii.


Silnik spalinowy jest wyłączany („gaszony”) automatycznie gdy pojazd nie porusza się, a jednostka spalinowa pracuje na biegu jałowym. Ruszając, energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach napędza ciężarówkę za pośrednictwem silnika elektrycznego. Po osiągnięciu 20km/h ponownie włącza się silnik diesla przejmując napęd. Pracuje zatem tylko wtedy, gdy zużywa najmniej paliwa (oprócz rozruchu oraz przyspieszania z wykorzystaniem pełnej mocy).

Natomiast energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach trakcyjnych jest wykorzystywana do zasilania funkcji związanych z komfortem i bezpieczeństwem jazdy, np.: wspomaganie układu kierowniczego bądź chłodzenie układów elektrycznych.
Wszystko to skutkuje redukcją zużycia paliwa i emisji CO2 o około 20%. Oprócz tego, kolejną zaletą jest obniżenie poziomu hałasu dzięki zastosowaniu cichego silnika elektrycznego.
 

Plakietka “Clean Tech”

Celem podniesienia świadomości eksploatacji samochodu z napędem alternatywnym, Renault Trucks umieszcza obecnie na wszystkich pojazdach hybrydowych, elektrycznych i CNG plakietkę z logo „Clean Tech”.

Ze względu na konieczność zagwarantowania swoim klientom odpowiedniej jakości serwisu, producent rozpoczyna również znakowanie sieci serwisowej. Jakość serwisu związana z nowymi technologiami, dotyczy głównie kompetencji, wyszkolenia ekip i korzystania ze specjalnych narzędzi.
 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!