Nowe rozwiązania PTV dla logistyki na targach CeBIT 2011

10 lutego 2011, 15:15

Podczas tegorocznych targów technologii teleinformatycznych CeBIT (1-5. Marca 2011) w Hanowerze, pokaźną część stanowić będą prezentacje rozwiązań dla logistyki i transportu. Wśród rozwiązań dla branży TSL zaprezentowane zostaną narzędzia informatyczne, dzięki którym przepływ towarów jest mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego. Te rozwiązania składają się na pojęcie green logistics – zielona logistyka. Nowości swojego oprogramowania w tej materii zaprezentuje również spółka Planung Transport Verkehr z niemieckiego Karlsruhe.

Będą to głównie geograficzne i logistyczne komponenty dla podstawowych rozwiązań informatycznych firmy. Podczas targów przedstawiciele firmy PTV zaprezentują rezultaty pracy swoich informatyków takie, jak geokodowanie, wizualizacje mapowe, czy kalkulacje tras. Wszystko to służy optymalizacji przejazdów, unikaniu pustych przebiegów i obliczaniu emisji CO2.

Nawigacje

Jednym z rozwiązań, które zostaną zaprezentowane, będzie aplikacja Guided Navigation, która jest dedykowana dla zarządzających flotami samochodowymi i dla kierowców ciężarówek. Pozwala ona na szybką transmisję danych nawigacyjnych z zewnętrznego serwera. Dzięki temu funkcja planowania tras jest możliwa dla przewoźnika bez konieczności kupowania serwera, który jest w stanie pomieścić obszerne dane mapowe. Zewnętrzne, mobilne urządzenie prowadzi kierowcę zgodnie z wytyczoną trasą przejazdu, ułatwia jej planowanie, optymalizowanie i monitorowanie pojazdów. Guided Navigation umożliwia implementowanie szerokiej gamy aplikacji, szczególnie z dziedziny optymalizacji tras, wyznaczania korytarzy przejazdu i bezpieczeństwa transportu.

Elektryczna przyszłość motoryzacji

Mobilna nawigacja będzie odgrywała ważną rolę, gdy rozwinie się rynek samochodów elektrycznych. Będą wówczas potrzebne rozwiązania nawigacyjne dla właścicieli tych pojazdów, pozwalające szybko uzyskiwać odpowiedzi na pytania:
● Czy starczy prądu w akumulatorach na przejazd od stacji ładowania do domu?
● Jaki ma aktualnie zasięg posiadany elektryczny samochód?
● Gdzie jest najbliższa stacja ładowania i jak do niej dojechać?
Będzie więc potrzebne szybkie znalezienie najwłaściwszej drogi i podpowiedzenie kierowcy, jak powinien się zachować. Wydaje się, że jest to kwestia przyszłości, ale w dobie rosnących cen surowców energetycznych i konieczności redukcji emisji CO2, przyszłość elektrycznych samochodów najpewniej nas nie ominie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!