125-lecie nowoczesnego aluminium

21 marca 2011, 11:47

W tym miesiącu mija rocznica bardzo ważnego odkrycia w historii Ameryki, o którym wie kilka osób, a korzystają wszyscy. Dzięki odkryciu procesu wytopu nowoczesnego aluminium 125 lat temu przez Charlesa Martina Hall’a, tysiące produktów mogą być bezpieczniejsze, lżejsze, bardziej wydajne i powtórnie przetwarzane.

23 lutego 1886 roku Charles Martin Hall przepuścił prąd elektryczny przez stopiony roztwór kryolitu-tlenku glinowego, aby utworzyć pierwsze małe, błyszczące kulki aluminium, zwane dzisiaj naszymi „klejnotami koronnymi”.

Po opatentowaniu procesu Hall’a, aluminium stało się bardziej powszechnym metalem, a jego właściwości zostały odkryte później. Odkrycie Hall’a doprowadziło do utworzenia Alcoa – które rozpoczęło swoją działalność jako Pittsburgh Reduction Company w 1888. Dlatego w ramach obchodów rocznicy odkrycia Hall’a, Alcoa rozpoczyna serię wydarzeń i działań, mających na celu propagowanie dokonania Hall’a i znaczenia tego metalu.

„Nazywamy aluminium cudownym metalem z wielu powodów. Jego właściwości są po prostu zdumiewające: lekkie i idealne do promowania zmniejszania zużycia paliwa; wytrzymałe na tyle aby znieść głębokie odwierty w oceanie i podróże kosmiczne; nie korodujące, dzięki czemu nadaje się idealnie na elewacje budynków i oczywiście nadaje się w całości do powtórnego przetworzenia” – mówi Kevin Anton, Wiceprezes i Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju Alcoa.  „Żaden inny materiał nie ma tych wszystkich właściwości” – dodaje.

Żaden inny metal nie ma tylu zalet zrównoważonego rozwoju co aluminium. Prawie 75 procent wyprodukowanego kiedykolwiek aluminium jest nadal w użyciu. Zapotrzebowanie na ten cudowny metal w wielu gałęziach przemysłu od transportu i elektroniki aż po opakowania i budownictwo nigdy nie było większe.

Jednym z najbardziej znanych produktów w przemyśle transportowym są koła z kutego aluminium do ciężarówek, przyczep i autobusów.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!