Nowe autobusy Scania w słupskim MZK

7 kwietnia 2011, 10:05

Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku wzbogacił się o pięć nowych autobusów Scania OmniCity zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Pojazdy wyprodukowała fabryka Scania Production Słupsk. Dołączą one do 28 autobusów Scania, które już jeżdżą po ulicach Słupska.

Uroczystość oficjalnego włączenia nowych Scanii do taboru MZK Słupsk odbyła się 2 kwietnia 2011 roku w samym centrum miasta. Uczestniczyli w niej Andrzej Kaczmarczyk, Wiceprezydent Słupska, Anna Szurek, Prezes MZK Słupsk oraz mieszkańcy miasta.

Nowe pojazdy to 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy OmniCity wyposażone w silniki zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG, które spełniają normę EEV. Zewnętrznym wyróżnikiem tych autobusów są cztery zbiorniki gazu umieszczone na dachu autobusu i przykryte specjalnym panelem. Zawartość zbiorników wystarcza do przejechania dystansu ok. 400 kilometrów, co w warunkach miejskich jest w zupełności wystarczające.

Autobusy OmniLink, które rozpoczęły pracę w Słupsku, są wyposażone w systemy EBS, kontrolę trakcji oraz klimatyzację. Wszystkie są niskopodłogowcami oraz posiadają mechanizm przyklęku obniżający prawą stronę autobusu. Ponadto środkowe drzwi wyposażono w składaną rampę, dzięki czemu autobus jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, zaś osoby z wózkami dziecięcymi maja ułatwione wsiadanie. Każdy z pojazdów może pomieścić na pokładzie 73 pasażerów, z czego 28 na miejscach siedzących.

Nowe autobusy zastąpią kilka wysłużonych pojazdów. Jak podkreślił Wiesław Idźkowski, członek zarządu MZK Słupsk, ich włączenie do taboru przedsiębiorstwa oznacza, że firma definitywnie rozstała się z autobusami wysokopodłogowymi. Obecnie w słupskim MZK jeżdżą 64 autobusy.

Zakup autobusów Scania OmniCity CNG dla słupskiego MZK został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!