100 lat Continental na ziemiach polskich

19 kwietnia 2011, 16:23

Rok 2011 jest czasem świętowania przez Continental stulecia istnienia marki w Polsce. Na świecie w świadomości konsumentów marka Continental jest obecna od 140 lat. Świętując tak wspaniały jubileusz Continental wspomina historię współpracy z Polską.

Pod koniec XIX wieku, mimo zaborów, na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze pojazdy mechaniczne, a już w 1911 roku w Warszawie sprzedano pierwsze opony marki Continental. Importowała je firma „Varsovie – Automobile” mieszcząca się przy ul. Marszałkowskiej 154. Z zachowanych materiałów wynika, że opony z Hannoveru cieszyły się uznaniem polskich kierowców. Ceniono je za wysoką jakość i trwałość, co miało duże znaczenie przy fatalnym stanie dróg.

Po I wojnie światowej Continental wrócił do Polski. Od 1925 roku importerem ogumienia tej marki był Leonard Krupka z Warszawy. Według deklaracji na łamach prasy automobilowej oferował on „najlepszy towar za najniższe ceny”, gdyż firma funkcjonowała na zasadzie „duży obrót – mały zysk”. Krupka sprzedawał opony i dętki Continental w pełnym asortymencie. W połowie lat 20. promował opony Continental Ballon jako „opony-balony”, ponoć idealne na marne drogi. W kolejnych latach poszerzano ofertę, i tak np. w 1938 roku były już dostępne opony l GelaendeReifen, które można dziś uznać za opony z bieżnikiem terenowym typu M/T. Continental zaopatrywał w ogumienie także polskie przedstawicielstwa marek Mercedes Benz, DKW, Wanderer, Adler.

Po II wojnie światowej Continental nie miał oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce. Nie oznaczało to jednak całkowitej nieobecności. Niewielkie partie opon z logo Continental importowano na potrzeby Urzędu Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych instytucji państwowych, które używały importowanych samochodów. Opony Continental były także montowane w eksportowych wersjach Polskich Fiatów i sprzedawane w sklepach Pewex za dewizy.

Po 1989 roku opony Continental były importowane przez prywatne firmy, a dopiero w styczniu 1997r. w Warszawie powstało oficjalne przedstawicielstwo koncernu Continental AG – Continental Opony Polska sp. z o.o. Do 1999 r. firma zajmowała się wyłącznie działalnością przedstawicielską, prezentacją produktów koncernu Continental, nawiązywaniem kontaktów handlowych z polskimi firmami i nadzorem nad realizacją zamówień oraz dostaw. Od stycznia 1999 r. firma jest importerem opon Continental, Barum, Semperit, Uniroyal, Mabor, Gislaved, Viking, General Tire oraz reprezentantem koncernu Continental na terenie Polski w zakresie opon ciężarowych i przemysłowych.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!