Hybrydowe Solarisy dla Warszawy

3 czerwca 2011, 14:45

MZA w Warszawie podpisały umowę z Solarisem na dostawę 148 autobusów Urbino, wśród których znajdą się cztery w wersji hybrydowej. Po zrealizowaniu kontraktu liczba autobusów spod Poznania we flocie warszawskich przewoźników przekroczy 1 000.

Umowa o łącznej wartości 195,5 mln złotych, dotyczy 36 Solarisów Urbino 12, 108 przegubowych Urbino 18 oraz czterech hybrydowych Solarisów Urbino 18 Hybrid.

Pojazdy hybrydowe będą nowością w stołecznym taborze. Urbino 18 Hybrid wyposażony jest w dwa silniki elektryczne i jeden spalinowy. Silniki elektryczne zasilane są z baterii, które z kolei ładują się dzięki energii hamowania. Dzięki temu zużywa do 24 proc. mniej paliwa, w porównaniu z tradycyjnym napędem. Emisja szkodliwych spalin spada o 78 proc. Solaris produkuje takie autobusy od 2006 roku. Oprócz Warszawy, Poznania i Sosnowca, hybrydowe Solarisy jeżdżą też we Francji, Niemczech i Szwajcarii oraz na wyspie Reunion położonej na Oceanie Indyjskim.

Wszystkie pojazdy mają pełną klimatyzację, rozbudowany system monitoringu oraz informacji pasażerskiej. Dla optymalizacji zarządzania flotą autobusową, Solarisy zostały także wyposażone w system zliczania pasażerów. 

Zgodnie z umową, dostawy autobusów zostały podzielone na kilka transz i rozpoczną się w październiku 2011 roku. Ostatnie z zamówionych 148 autobusów dotrą do Warszawy w styczniu 2012 roku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!