MAN Truck & Bus tworzy Centrum Kompetencji

, 18 lipca 2011, 12:14

MAN koncentruje i wzmacnia prace projektowe w zakresie efektywnych i ekonomicznych napędów hybrydowych dla pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu firma tworzy Centrum Kompetencji.

Już od lat siedemdziesiątych inżynierowie firmy MAN Truck & Bus pracują nad różnymi technologiami pozwalającymi na odzyskiwanie energii uwalnianej podczas hamowania w celu redukcji zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2. Teraz w firmie MAN Truck & Bus wszystkie prace badawczo-rozwojowe dotyczące technologii hybrydowej będą prowadzone w nowym Centrum Kompetencji, które otrzyma zwiększoną obsadę specjalistów.

Jesteśmy przekonani, że technologia hybrydowa jest rozwiązaniem przyszłości, które we wszystkich segmentach pojazdów użytkowych – od autobusów miejskich do samochodów ciężarowych obsługujących dalekie trasy – odegra kluczową rolę w procesie dalszego wzrostu efektywności i poszanowania zasobów naturalnych oraz wyznaczy kierunek e-mobility. Nowe Centrum Kompetencji zajmuje się technologią hybrydową na wszystkich etapach, poczynając od prac badawczych, a kończąc na wprowadzeniu do produkcji seryjnej nowych rozwiązań przeznaczonych dla różnych segmentów produktów”, wyjaśnia Bernd Maierhofer, członek zarządu odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe i zakupy w firmie MAN Truck & Bus.

We wrześniu ubiegłego roku firma MAN Truck & Bus wprowadziła na rynek produkowany seryjnie pojazd użytkowy, wyposażony w seryjny silnik hybrydowy – autobus miejski MAN Lion’s City Hybryd, który zużywa do 30 procent mniej paliwa w porównaniu z autobusem miejskim o tradycyjnym napędzie z silnikiem wysokoprężnym.

Wprowadzenie napędów hybrydowych w pojazdach użytkowych stanowi duże wyzwanie dla producentów ze względu na silnie zróżnicowane profile wymagań użytkowników. Autobusy miejskie charakteryzują się krótkimi i częstymi cyklami przyspieszania i hamowania, natomiast samochody ciężarowe obsługujące trasy dalekobieżne poruszają się na długich odcinkach autostrad, głównie ze stałą prędkością. Samochody dostawcze przemieszczają się przy różnym stopniu załadowania, zarówno w miastach, jak i na drogach krajowych, zaś pojazdy ciężarowe stosowane w budownictwie wymagają dużej mocy i trakcji, a często także dodatkowych agregatów.

„W celu uwzględnienia tych silnie zróżnicowanych wymagań w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych nad silnikami hybrydowymi konieczna jest ścisła współpraca ekspertów w dziedzinie wszystkich segmentów produktu. Odpowiednie warunki w tym zakresie stwarza nowe Centrum Kompetencji, w którym znajdą pracę najlepsi specjaliści z różnych branż”, wyjaśnia Roland Ehniss, kierownik działu zarządzania innowacjami w MAN Truck & Bus.

Nowe Centrum Kompetencji współpracuje także z podmiotami partnerskimi, dostawcami i innymi jednostkami dostarczającymi know-how, na przykład z placówkami uniwersyteckimi.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!