Solaris szkoli nowych specjalistów

9 września 2011, 13:28

W fabryce autobusów Solaris w Bolechowie odbyła się uroczysta inauguracja Klasy Patronackiej Solaris otwartej w roku szkolnym 2011/2012. Kolejnych trzynastu uczniów dołączyło do programu praktycznej nauki zawodu, dzięki któremu najlepsi z nich mogą liczyć na zatrudnienie. Pierwszych sześciu absolwentów tego programu od czerwca 2010 roku pracuje już przy produkcji autobusów i tramwajów.

Solaris współpracuje ze Szkołą Zawodową w Murowanej Goślinie od pięciu lat. Współpraca dotyczy kształcenia w zawodach, w których nauka trwa 36 miesięcy, czyli elektromechanik pojazdów samochodowych oraz monter mechatronik. Właśnie w tym ostatnim fachu będzie kształcić się czternastu nowych uczniów, którzy zasilą grono ponad 2000 pracowników zatrudnionych w firmie z Bolechowa. Uczniowie będą pracować w oparciu o status pracownika młodocianego, odbywającego praktyczną naukę zawodu.

– „To właśnie wykwalifikowanym kadrom zawdzięczamy w dużej mierze nasz sukces na rynku polskim i europejskim, dlatego rozumiemy jak ważna jest inwestycja w wiedzę i umiejętności młodych ludzi” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – „Dynamiczny rozwój firmy sprawia, że musimy planować zatrudnienie specjalistów z wyprzedzeniem. Wierzymy przy tym, że zarówno rozwój firmy, jak i wyniki uczniów pozwolą nam zatrudnić przy produkcji wszystkich absolwentów programu” – dodała.

Uczniowie Solarisa w czasie trwania praktycznej nauki zawodu, zmieniają stanowiska produkcyjne, pracują w różnych brygadach, począwszy od montażu podzespołów, poprzez elektrykę i pneumatykę, na hydraulice kończąc. Dzięki takiemu modelowi kształcenia, pod koniec drugiej klasy, wykonują już 75 proc. zadań i czynności przypisanych etatowemu pracownikowi.

Program Praktycznej Nauki Zawodu Solaris, przy współpracy z innymi szkołami zawodowymi, zostanie w najbliższym czasie wdrożony również w fabryce w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowie będą tam przygotowywani do pracy na stanowisku spawacza.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!