Jubileuszowy trolejbus Solarisa

, 13 września 2011, 11:45

Cichy, nie emitujący spalin i wygodny. Tak można scharakteryzować trolejbus. Solaris dostarczył już 500 takich pojazdów – jubileuszowy trafił do MPK w Lublinie.

Pierwszego Trollino wyprodukowano w 2001 roku i dostarczono Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Dziesięć lat później pięćsetny egzemplarz trafił do lubelskiego MPK w ramach realizacji zamówienia na 30 nowoczesnych Trollino 12. Tylko w zeszłym roku Solaris dostarczył 98 trolejbusów różnych długości.

– „Sukces rodziny Trollino jest dla mnie powodem do nieskrywanej dumy. Trolejbusy są technologicznie bardzo zaawansowane, a każdy kontrakt to prawdziwe wyzwanie, gdyż pojazdy, jakie życzą sobie klienci potrafią się od siebie znacznie różnić. Popularność Trollino w całej Europie jest potwierdzeniem ich jakości i niezawodności” – mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Trollino jeżdżą nie tylko po polskich miastach, ale również w 14 innych europejskich miastach, m.in. w Bolonii, Budapeszcie, Bukareszcie, Coimbrze, Debreczynie, Landskronie, Neapolu, Rzymie, Rydze, Salzburgu, Sofii, Tallinie i Wilnie. W zeszłym roku polskie trolejbusy zawitały także na niemiecki rynek, trafiając do floty Barnimer Busgesellschaft mbH. Najwięcej Trollino można jednak spotkać w Czechach, gdzie porusza się blisko 100 pojazdów z Bolechowa.

Do stolicy Lubelszczyzny pierwsze cztery Trollino dotarły w 2008 roku. W listopadzie 2010 roku Solaris wygrał przetarg na 30 niskopodłogowych trolejbusów, wśród których znalazł się jubileuszowy, pięćsetny egzemplarz.

Wszystkie trolejbusy dla MPK w Lublinie są dwunastometrowe, i w pełni niskopodłogowe. Dodatkowo wyposażone są w funkcję "przyklęku" pozwalającą na obniżenie wysokości wejścia o 70 mm. Wewnątrz zainstalowano system monitoringu oraz biletomat. Komfort termiczny dla kierowcy zapewni system klimatyzacji, zaś dostęp do świeżego powietrza da komplet przesuwnych okien bocznych, obejmujących do 50 procent powierzchni szyby.


 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!