Koniec promocji viaAUTO

25 sierpnia 2020, 8:14

Wraz z końcem wakacji kończy się promocja viaAUTO. Z dniem 1 września 2020 cena urządzenia do automatycznych płatności na A2 Łódź – Konin i A4 Gliwice – Wrocław wraca do poprzedniej wysokości 70 zł.

ViaAUTO zostało wprowadzone jako część systemu viaTOLL w czerwcu 2012 roku. Urządzenie to pozwala kierowcom pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 t na automatyczne wnoszenie płatności za przejazd odcinkami państwowych autostrad płatnych. Dzięki temu nawet sześciokrotnie skraca się czas wnoszenia opłaty na bramce, co poprawia ogólną przepustowość placów poboru opłat.

Promocyjna cena spełniła swoją rolę. Dzięki dużej liczbie urządzeń na rynku ruch przez place poboru opłat odbywa się płynniej i wyeliminowana została konieczność kontaktu kierowców i inkasentów, co ma niebagatelne znaczenie w czasach epidemii covid-19 – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services, twórcy systemu viaTOLL i dystrybutora urządzeń viaAUTO.

Obecnie liczba urządzeń na rynku sięga 140 tysięcy. Dwa tysiące viaAUTO otrzymały bezpłatnie służby ratunkowe, by umożliwić płynne poruszanie się wozom jadącym do zdarzeń drogowych. Specjalne zastosowanie urządzenie ma w Gliwicach, gdzie A4 jest obwodnicą miasta i odgrywa ważną role w transporcie lokalnym. Dla samochodów osobowych przejazd przez cztery pierwsze punkty poboru opłat jest darmowy, dlatego viaAUTO pełni tam rolę pilota do bramek – pozwala na przejazd bez zatrzymywania się i konieczności pobierania i zwrotu niepotrzebnych biletów. Z danych o ruchu wynika, że wykorzystanie viaAUTO w tym rejonie skróciło czas zatorów o 30%.

W ciągu ośmiu lat obecności viaAUTO na rynku, kierowcy za ich pośrednictwem wnieśli ponad 75 mln zł opłat do Krajowego Funduszu Drogowego, co oznacza, że przejechali łącznie ponad 750 mln km. To wyjątkowo wysoki wynik, biorąc pod uwagę ograniczony zasięg stosowania: z urządzenia można korzystać jedynie na 99 km autostrady A2 z Łodzi do Konina i 162 km A4 z Gliwic do Wrocławia.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!