Kolejni kierowcy przeszkoleni przez Solarisa

24 października 2011, 13:12

Blisko stu pracowników MPK Łódź poznało główne przyczyny wypadków i uczyło się m.in. wyprowadzania autobusów z poślizgu. Szkolenie odbyło się w ramach programu „Bezpieczny Kierowca”, prowadzonego przez polskiego producenta autobusów.

W ośrodku Test & Training Safety Centre w Bednarach pod Poznaniem, kierowcy MPK Łódź doskonalili technikę jazdy miejskimi autobusami Solaris Urbino. Zajęcia były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Rozpoczynały się wykładem na temat głównych przyczyn wypadków i niebezpiecznych sytuacji w ruchu oraz odpowiednich zachowań i reakcji w warunkach zagrożenia.

– „Wielu uczestników naszych treningów przyznaje, że nie zdawało sobie sprawy z tego, jak będzie zachowywał się autobus miejski w takich awaryjnych sytuacjach, jakie symulujemy podczas zajęć. Nie wszyscy potrafią np. przewidzieć jak długa będzie droga hamowania pojazdu na śliskiej czy mokrej nawierzchni. Niestety z reguły jest ona znacznie dłuższa niż pierwotnie przewidywali kierowcy. Dlatego najbardziej zależy nam na zwiększeniu ich świadomości i pokazaniu z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się na drodze kierując pojazd o takich gabarytach i masie jak autobus” – tłumaczył Przemysław Tomaszewski, instruktor Test & Training Safety Centre.

Na torze trenowano szereg zagadnień: od prawidłowego ustawienia fotela, po wyprowadzenie pojazdu z poślizgu w wyniku podsterowności lub nadsterowności pojazdu. Kierowcy mogli również przećwiczyć manewry awaryjne – nagłe hamowanie czy omijanie przeszkód na drodze. Doskonalono także umiejętności jazdy w zakręcie.

– „Nasza rola, jako producenta, nie kończy się w momencie dostarczenia pojazdów” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – „Dbamy o to, by kierowcy naszych klientów byli jeszcze lepiej niż teraz przygotowani do swoich codziennych obowiązków, czyli bezpiecznego przewożenia pasażerów” – dodała Prezes Olszewska.

Z programu szkoleń kierowców rozpoczętego przez Solarisa w 2005 roku skorzystało już ponad 700 osób. Od trzech lat zajęcia są realizowane we współpracy z Test & Training Safety Centre Sp. z o.o. Sp. k. Treningi przeprowadzane są tam zgodnie z metodologią Test & Training International.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!