Kierowcy unieruchomieni w Wielkiej Brytanii [Aktualizacja]

23 grudnia 2020, 12:59

Za sprawą nagłej i nieoczekiwanej decyzji władz Francji, wstrzymano całkowicie przewozy drogowe pomiędzy tym krajem a Wielką Brytanią. Wskutek tych działań, tysiące kierowców ciężarówek, w tym wielu Polaków, zostało uwięzionych na wyspie, bez możliwości powrotu do kraju. Oficjalnym powodem blokady jest rozprzestrzenianie się w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa.

Aktualizacja: Dziś rano (23 XII) oficjalnie zakończyła się blokada portów pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Kierowcy nadal nie mogą jednak sprawnie przedostać się na kontynent i wrócić do domów. Powodem są powolne procedury dotyczące testów na COVID-19. Kierowcy nadal pozostają w portach brytyjskich, bez zapewnionych odpowiednich warunków, jedzenia, a nawet dostępu do urządzeń sanitarnych. Frustracja spowodowana długim oczekiwaniem doprowadziła już do kilku incydentów, w tym starć kierowców z policją.

Choć początkowe zapowiedzi francuskich władz sugerowały, że blokada portów potrwa co najmniej 48 godzin, wiele wskazywało na to, że zostanie zdjęta szybciej. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Każdy kierowca przybywający z Wielkiej Brytanii będzie musiał przejść test na COVID-19. W przypadku wyniku pozytywnego będzie zobowiązany do przejścia kwarantanny. Niestety organizacja nowych warunków przeciąga się, a na granicach tworzą się gigantyczne korki.

Oczekując na decyzje władz, kierowcy ciężarówek pozostali bez zapewnionego noclegu, jedzenia, a nawet dostępu do urządzeń sanitarnych. O jak najszybszą interwencję dyplomatyczną, w celu umożliwienia kierowcom zawodowym powrotu do swoich domów, do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowała organizacja TLP.

Zablokowanie transportu pomiędzy Francją a Wielką Brytanią w błyskawicznym tempie zaburzyło łańcuch dostaw po obu stronach. W najbliższych dniach, Unia Europejska ma przygotować szczegółowy plan rozwiązań, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się nowej odmiany wirusa w Europie.

Z każdą chwilą topnieją nadzieje, że polskim kierowcom uda się bezpiecznie powrócić do domów na święta Bożego Narodzenia.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!