Waga w Płocku już działa

5 stycznia 2012, 13:29

Preselekcyjny system ważenia pojazdów działa już na drodze krajowej nr 62 w Płocku. Inspekcja Transportu Drogowego, Policja i inne służby dysponują teraz skutecznym narzędziem do walki z przeładowanymi pojazdami ciężarowymi, które przejeżdżają przez Płock.

Gdy system zarejestruje przeciążony pojazd, nadajnik wysyła informację-alert inspektorom WITD z Płocka i Ciechanowa oraz Policji. Mogą oni zatrzymać i powtórnie zważyć pojazd wskazany przez system, aby potwierdzić pomiar.

Urządzenia pomiarowe na ul. Wyszogrodzkiej rejestrują pojazdy przejeżdżające przez wagę i pod bramownicą. Każdy pojazd jest fotografowany w wysokiej rozdzielczości, ważony (masa całkowita oraz nacisk na każdą oś) i mierzony. Zapisywana jest też zarejestrowana prędkość i dokładny czas przejazdu. Pomiary prowadzone są bez przerwy przez 24 godziny. Kamery na podczerwień odczytują numery rejestracyjne, kolor oraz markę pojazdu nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Dodatkową funkcją systemu preselekcyjnego ważenia jest badanie ruchu na bieżąco, np. według typów pojazdów czy miejsca rejestracji. Korzystając ze stworzonej bazy danych odpowiednie służby będą mogły choćby sprawdzić, czy w tym miejscu przejeżdżał pojazd skradziony lub poszukiwany.

Podczas 30-minutowej prezentacji, system zarejestrował osiem przeładowanych ciężarówek jadących z Płocka w kierunku Warszawy: Rekordzista był przeciążony ponad dwukrotnie w stosunku do obowiązującej normy. Według opinii przedstawicieli Instytutu Badawczego Dróg i Mostów przejazd tylko tego pojazdu był adekwatny do przejazdu 3 milionów pojazdów nieprzeciążonych ulicą Wyszogrodzką. Kara administracyjna nałożona na nieuczciwego przewoźnika za takie przeciążenie wynosi 60.000 zł.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!