Test drogowy: dyfuzor dachowy SDR

6 lutego 2012, 12:25

Dyfuzor dachowy SDR jest elementem służącym do poprawienia aerodynamiki pojazdów użytkowych, umożliwiającym obniżenie zużycia paliwa. Firma transportowa Fritz ze Schwaigern podjęła się dokładnego sprawdzenia produktu i przeanalizowała zużycie paliwa.

Dyfuzor dachowy zamontowany na końcu dachu nadwozia pojazdu ciężarowego, przyczepy, naczepy lub pojazdu dostawczego oddziałuje na strefę turbulencji, jaka powstaje z tyłu pojazdu. Zawirowania powietrza zostają zredukowane i tym samym następuje zmniejszenie „zasysania”, które działa hamująco.

Warunki testu i zamontowanie dyfuzora

Dyfuzor dachowy SDRW celu zapewnienia dobrej porównywalności wyników, wybrano jako obiekt badań pojazd do przewozu artykułów spożywczych, który był użytkowany głównie na dalekich trasach i zawsze przez tego samego kierowcę.

Założenie wyjściowe: dyfuzor dachowy zaczyna działać powyżej prędkości 50 km/h oraz powinien być wyeliminowany wpływ różnych warunków jazdy.

Element został zamontowany we własnym warsztacie. Czas montażu to ok. półtorej godziny.

Montaż obejmował:
• złożenie obu części,
• dopasowanie do pojazdu,
• wywiercenie otworów pod śruby
• przykręcenie dyfuzora od środka pojazdu.
 

W pełni zatankowany pojazd z nowym wyposażeniem wystartował do jazdy testowej.

 


Wyniki testu dyfuzora dachowego SDR

Od lewej: Kierownik parku samochodowego - Sascha Küst, kierownik warsztatu - Christian Herburger, doradca winkler - Marco GattiPo dwóch miesiącach i przejechaniu 20 000 kilometrów ustalono wynik: średnie zużycie paliwa na 100 km obniżono o dwa litry, oznacza to oszczędność paliwa o około 5 procent.

Przy takim wyniku, koszty instalacji elementu zwracają się po czterech miesiącach. Sam element na trwale przyczynia się do oszczędności paliwa.

Rozwiązanie to ma jeszcze dodatkową zaletę

Dyfuzor dachowy redukuje mgłę rozpylaną podczas deszczu oraz zapewnia lepszą stabilność aerodynamiczną pojazdu. Ponadto zmniejsza zabrudzenie tylnej ściany.

Więcej informacji na temat dyfuzora dachowego (kwestie techniczne i możliwości zastosowania) można uzyskać u wszystkich doradców firmy winkler. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

80.53.231.*, 24 lutego 2012, 21:57 0 0

jaka jest cena i gdzie to mozna dostac

Odpowiedz