Regał – ważna sprawa

20 lutego 2012, 13:33

Każdy magazyn jest inny, dlatego nie istnieje uniwersalna strategia doboru systemów regałowych. Kubatura powierzchni składowania, metoda pobierania towaru oraz posiadana flota wózków widłowych są tylko niektórymi z czynników determinujących optymalne rozwiązanie. Inwestycja w infrastrukturę powinna być więc poprzedzona gruntowną analizą procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i ustaleniem koncepcji logistycznej dla magazynu, uwzględniającej przede wszystkim strategię kolejności wydań jednostek ładunkowych.

Regały paletoweW zależności od rodzaju składowanego towaru, może on być pobierany i wydawany według jednej z trzech współcześnie wykorzystywanych zasad: LIFO (last in – first out), FIFO (first in – first out) oraz FEFO (first expired – first out). Dostępne na rynku systemy różnią się nie tylko możliwością zastosowania odmiennych strategii magazynowania, ale także współczynnikiem wykorzystania miejsca regałowego, optymalizacją ścieżek i możliwością przechowywania określonych grup ładunków.

– „Dobór optymalnej infrastruktury magazynowej najlepiej przewidzieć jeszcze przed wybudowaniem hali, co pozwoli opracować kompleksową koncepcję logistyczną” – mówi Piotr Szekiełda ze STILL Polska – „W przypadku inwestycji w systemy regałowe w już funkcjonującym obiekcie, kluczowe jest zaś ustalenie priorytetów dla konkretnego przedsiębiorstwa w zależności od specyfiki branży. Zdarza się na przykład, że tańsze rozwiązanie regałowe w praktyce okazuje się droższe w utrzymaniu, ze względu na większą kubaturę miejsca składowania czy liczbę korytarzy roboczych koniecznych do obsługi.” – dodał Szekiełda.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dokładnie przyjrzeć się zróżnicowanym rozwiązaniom dostępnym na rynku


Regały paletowe

Są jednym z najtańszych i najprostszych rozwiązań, umożliwiającym bezpośredni dostęp do wszystkich artykułów i zapewniającym wysoki współczynnik wykorzystania regałów. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania umożliwiają magazynowanie wg zasady FIFO. Ich wadą jest małe wykorzystanie przestrzeni magazynowej i stosunkowo dużo korytarzy pracy.


Regały wjezdne

Zapewniają dobre wykorzystanie powierzchni w magazynie dzięki minimalizacji ścieżek roboczych. W regałach wjezdnych załadunek i wyładunek towaru odbywa się w tym samym korytarzu, co utrudnia dostęp do palet znajdujących się z tyłu. Takie rozwiązanie jest optymalne w magazynach, w których przechowywane są duże ilości tego samego towaru.


Regały przesuwne

Pozwalają na dużą dowolność składowania towarów – zarówno wzdłuż, wszerz, jak i mieszanie. Sterowane ręcznie lub automatycznie zapewniają bezproblemowy dostęp do wszystkich towarów. Zmechanizowany system jest wygodny w obsłudze i zapewnia dobry współczynnik wykorzystania miejsca w magazynie. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo duży koszt inwestycji.


Regały wspornikowe

Często stosowane w przemyśle drzewnym bądź metalurgicznym rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie towarów ponadgabarytowych i o podłużnych kształtach. To mało skomplikowany system, zapewniający dostęp do wszystkich artykułów, wymuszający jednak przewidzenie wielu szerokich korytarzy roboczych.


Regały przepływowe

Przeznaczone do składowania palet drewnianych i z tworzyw sztucznych wyposażonych w płozy. Sprawdzają się w przypadku dużej rotacji towarów, zwłaszcza tych z ograniczoną datą ważności. To rozwiązanie wymaga jednak większych umiejętności od operatorów, gdyż ich niewłaściwe użytkowanie może skutkować ich awarią.


Antresola

To prosty sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej magazynu. Umożliwiają dowolne uporządkowanie miejsca i zaaranżowanie przestrzeni dodatkowymi regałami.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!