Wskaźniki zbieżności na oponach Continental

23 lutego 2012, 15:12

Przedwczesne zużywanie się opon jest powodowane głównie przez zbyt duży kąt pochylenia koła i nieprawidłowo ustawioną zbieżność. Continental, jako pierwszy producent opon wprowadza w Europie prosty system VAI, który umożliwia łatwe rozpoznanie nieprawidłowej zbieżności kół ciężarówek i naczep. Visual Alignment Indicator zastępuje skomplikowane pomiary elektroniczne za pomocą par lameli. Technologia jest od lat stosowana w USA.

 Nowy system VAI od Continental ostrzega o nieprawidłowej zbieżności kół za pomocą wskaźników umieszczonych w bieżniku.„Nawet najlepsza opona do pojazdów użytkowych nie jest w stanie przeciwdziałać nieprawidłowej zbieżności kół. Aby uniknąć często nawet znacznego wzrostu spalania spowodowanego nieprawidłowym kątem pochylenia kół lub źle ustawioną zbieżnością, oferujemy praktyczną i wyjątkową metodę inspekcji wzrokowej w postaci VAI. Nasz system umożliwia monitorowanie zużycia poszczególnych opon bez zastosowania elektronicznych systemów pomiarowych” – powiedział Grzegorz Jeziak, Truck Tires Manager Continental Opony Polska Sp. z o.o.

Wskaźniki w postaci par lameli, o głębokości od jednego do czterech milimetrów, umieszczone są w zewnętrznej części bieżnika w pięciu punktach pomiarowych wokół barku opony. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów można porównać wskaźniki: jeżeli zużycie po obu stronach barków opony jest takie samo, jak w kole po drugiej stronie osi, można być spokojnym o zbieżność kół.

VAI sprawia, że można nie tylko zwiększyć przebieg opony, wykrywając nieprawidłową zbieżność we wczesnym stadium, ale także zmniejszyć zużycie paliwa, wywołane nieprawidłową zbieżnością.

W przyszłości Continental będzie oferować nowy system VAI standardowo w oponach długodystansowych, na oś kierowaną. Opony te przejdą w tym roku odświeżenie i otrzymają oznaczenie 2+. Jako pierwsze w VAI będą wyposażone dwa rozmiary: 315/70 R 22.5 (wersje standard i XL) oraz 355/50 R 22.5.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!