Świeża bryza w kabinie kierowcy

, 5 marca 2012, 11:51

Wydajność kierowców zawodowych zależy w dużej mierze od dobrej klimatyzacji, a w konsekwencji od jakości powietrza w kabinie. Pociąga to za sobą konieczność regularnej wymiany filtra kabinowego.

Szefowie parków maszynowych zgadzają się z ekspertami co do tego, że czyste klimatyzowane powietrze zwiększa wydajność kierowców, a dzięki większej koncentracji zdarza się mniej wypadków. Kierowcy oddychający czystym powietrzem również rzadziej chorują. Te zależności potwierdzają odpowiednie badania.

Mniejsze koszty i krótsze przestoje

Filtry kabinyUkład doprowadzenia świeżego powietrza niczym odkurzacz przenosi do wnętrza ciężarówek i autobusów przez cały dzień roboczy ogromne ilości pyłów, pyłków kwiatowych, sadzy z silników wysokoprężnych, ozonu i benzolu. „Bez zastosowania wydajnego filtra kabinowego i przy niewystarczającej filtracji stężenie substancji szkodliwych w kabinie kierowcy jest wyraźnie wyższe niż w otoczeniu” – ostrzega Eugen Koch, dyrektor ds. zarządzania produktami MANN-FILTER, i dodaje: „Niezdrowa mieszanka powietrza obniża u kierowcy zdolność reakcji i koncentracji, zwiększając niebezpieczeństwo wypadku. Sprawna klimatyzacja i wydajne filtry zmniejszają w ostatecznym efekcie okresy przestojów, a tym samym i koszty”.

Mocno zanieczyszczone powietrze już po krótkim czasie prowadzi do tworzenia się warstwy zanieczyszczonych oparów po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Może ona ograniczać widoczność, a w przypadku światła padającego z naprzeciwka przyczyniać się do oślepienia kierowcy.

Ochrona przed pyłem respirabilnym

Od kiedy wiadomo, że cząsteczki pyłów respirabilnych o średnicy poniżej 2,5 mikrometra stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, coraz większe znaczenie, zwłaszcza w przypadku kierowców zawodowych, odgrywają filtry kabinowe.

Korzystna „atmosfera pracy“ przyczynia się również do zwiększenia zdolności koncentracji, wytrzymałości i motywacji kierowcy. Poprawa „atmosfery“ w kabinie kierowcy jest możliwa dzięki zastosowaniu stacjonarnej klimatyzacji, która uruchamiana jest zwłaszcza podczas przewidzianych przepisami przerw na wypoczynek i postój nocny. Wyższe temperatury oznaczają krótszy sen, a tym samym mniejszą zdolność regeneracji. Chłodniejsze otoczenie pozwala kierowcy na głębszy i bardziej regenerujący sen, co z kolei poprawia jego kondycję psychofizyczną w kolejnym dniu.

Wymiana co pół roku

Poza aspektami zdrowotnymi i bezpieczeństwa za terminową wymianą filtra kabinowego wg firmy MANN+HUMMEL przemawia również kwestia ochrony klimatyzacji przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami odkładającymi się na parowniku. Regularna konserwacja zapobiega tworzeniu się bakterii i trwałemu zapychaniu się wrażliwych elementów parownika. Chroniony jest również układ nawiewowy. Strumień powietrza może dzięki temu przepływać bez przeszkód i równomiernie wentylować kabinę.

W odniesieniu do pojazdów użytkowych o dużych przebiegach Eugen Koch zaleca wymianę filtrów kabinowych co pół roku, jeśli ma być zapewniona oczekiwana skuteczność oczyszczania.

Firma MANN+HUMMEL, dzięki najnowszej generacji filtrów kabinowych, chroni kierowców ciężarówek i autobusów niemal całkowicie przed cząstkami stałymi, szkodliwymi gazami i nieprzyjemnymi zapachami. Będąc partnerem rozwojowym i seryjnym poddostawcą międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego, producent oferuje pod nazwą handlową MANN-FILTER filtry o jakości produktów montowanych fabrycznie, również na rynku części zamiennych.

 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!