Systemy Mix-telematics wspierają przewoźników w Portland

12 kwietnia 2012, 13:28

Kontrola zużycia paliwa i kosztów z tym związanych to wyzwanie dla większości firm transportowych i przewozowych, odkąd w latach 2007/2008 ceny oleju napędowego poszły mocno w górę. Jeden z brytyjskich przewoźników – Anglian Bus posiadający w swoim taborze 75 autobusów obsługujących dwa powiaty znalazł sposób na zredukowanie i przewidywanie tych kosztów.

Mix Telematics RIBASJednym z kroków podjętych przez przewoźnika była instalacja systemów telematyczych Mix-telematics wraz z komputerem pokładowym (RIBAS), który informował kierowcę o naruszeniach powodujących zwiększone zużycie paliwa. Nadmierna prędkość, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, przekroczenie normy obrotów silnika, praca na biegu jałowym – to nie tylko wrogowie ekonomicznej jazdy, ale również główne przyczyny wypadków drogowych.

Kierowcy byli również rozliczani ze swojej jazdy na podstawie raportów generowanych przez oprogramowanie TIS-WEB. Błędy były stopniowo korygowane do momentu kiedy technika ich jazdy osiągnęła zadowalający poziom (również pod kątem zużycia paliwa).

Kolejnym krokiem mającym na celu kontrolę kosztów paliwa było podpisanie przez Anglian Bus umowy z miastem Portland, na mocy której miasto zobowiązało się zagwarantować cenę paliwa na jednym poziomie przez okres 12 miesięcy. Przez ten czas przewoźnik kupował paliwo u swoich dostawców i kiedy jego cena była niższa od ustalonej w umowie zwracał różnicę miastu, jednak w przypadkach kiedy paliwo drożało – dopłacało miasto.

Dzięki podjętym przez Anglian Bus działaniom firma w bezpieczny sposób osiągnęła swój cel – redukcję i prognozowanie kosztów zużycia paliwa utrzymując się w dobrej kondycji na rynku.

Na polskim rynku systemy zarządzania flotą Mix-telematics są oferowane przez firmę Drabpol (www.drabpol.pl).

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!