TCK Evolution – nowa odsłona ciężarówek Renault Trucks – relacja

9 lipca 2021, 10:30

8 lipca, podczas prezentacji online, Renault Trucks przedstawiło nowe wcielenie pojazdów ciężarowych swojej marki – TCK Evolution. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu pojazdu, jak również proponowanych usług. Przedstawiamy szczegóły.

Gama TCK wprowadzona została na rynek w 2013 r. Premiera najnowszej generacji pojazdów serii TCK miała miejsce w kwietniu tego roku… w wirtualnej rzeczywistości. Wielu kierowców miało okazję odbyć jazdę testową tymi ciężarówkami w grze Euro Truck Simulator 2.

Nowości wewnątrz i na zewnątrz

Według Bruno Blina, dyrektora generalnego Renault Trucks oraz Paula Daintree, Dyrektora Kreatywnego Renault Trucks, TCK Evolution ma skupić się na potrzebach klienta. Projektanci prowadzili rozmowy z kontrahentami, odwiedzali miejsca postoju ciężarówek, a także uczestniczyli we wspólnych jazdach ciężarówkami. Ta praktyczna wiedza pozwoliła na wprowadzenie szeregu udoskonaleń, w zakresie komfortu jazdy oraz zmiany w wyglądzie nowych Renault.

Zastosowanie w T HIGH bardziej zintegrowanego frontu pozwala klientom na możliwość stosowania własnych projektów graficznych. W oświetleniu zastosowano technologię LED, dzięki której zmniejszono wielkość reflektorów, poprawiając jednocześnie ich parametry świetlne. Zmiany dotyczą także powiększenia przedniego grilla i logo Renault. Zachowana została funkcjonalność stopni, dzięki czemu kierowcy będą mogli z nich korzystać jak ze stołu piknikowego.

Nowości nie ominęły także wnętrza ciężarówek. Pierwsza ze zmian dotyczy kolumny kierownicy – ma ona zapewniać pozycję kierowcy jak w samochodzie, ale ma także znacznie większą możliwość regulacji (do 60 stopni). Wprowadzona została też możliwość jej regulacji stopami. Zamiast tradycyjnego kluczyka zastosowano technologię start/stop. Przeprojektowana została również prycza – podwojona została liczba sprężyn, które dodatkowo zostały pogrubione, łóżko wyposażono w dodatkowy materac. Zgodnie z prośbami klientów deskę rozdzielczą wzbogacono o dodatkowe miejsca do przechowywania rzeczy w kabinie oraz w uchwyt do telefonów lub innych urządzeń multimedialnych, z funkcją ładowania USB. Zmieniły się także zastosowane we wnętrzu tkaniny i ich kolory, skóra na fotelach zamieniona została na tłoczone materiały.

Usługi Renault Trucks

Zmiany nie ominęły także kwestii związanych z serwisowaniem ciężarówek Renault Trucks, które przedstawiła Florence Simonet, wiceprezes ds. marketingu części i usług.

Zoptymalizowany został układ napędowy, a szczególną uwagę poświęcono systemowi EAC, wałkowi rozrządu, a także akumulatorowi i wspominanej wyżej kolumnie kierownicy. Zaproponowano także oferty przeglądowe do 150 tysięcy kilometrów lub 18 miesięcy. Wszystkie ciężarówki z najnowszej gamy TCK korzystają z usług zdalnych, które umożliwiają aktualizację oprogramowania bez konieczności wizyty w autoryzowanym serwisie. Właściciele pojazdów samodzielnie mogą decydować o czasie i miejscu tych aktualizacji.

Właściciele firm transportowych zdają sobie sprawę, że zepsuta ciężarówka to stracone pieniądze i czas. Renault Trucks uruchomiło ofertę Predict – to system oparty na najnowszych technologiach, który ma za zadanie ostrzegać o przestojach w pracy, przewidując ewentualne usterki. Monitoruje w czasie rzeczywistym kluczowe parametry ciężarówki. Pojazd ma możliwość wysyłania informacji mailowych o tym, że może nastąpić jego unieruchomienie. Pozwala to na zaplanowanie procedury naprawy.

Renault i ekologia

Jednym z celów Renault Trucks jest także zmniejszenie emisji CO2, dlatego też firma sporo inwestuje w nowe technologie. Do najnowszych pojazdów wprowadzone zostały nowe paliwooszczędne układy napędowe, gospodarka cyrkularna oraz technologie elektryczne, które dostępne są także w pojazdach zajmujących się gospodarką odpadami w dystrybucji miejskiej i regionalnej. Firma zapowiada, że do 2023 r. gama elektryczna dostępna będzie dla wszystkich segmentów rynku, dostosowana do różnych rodzajów działalności. Dostępna będzie także oferta pojazdów wodorowych. Zgodnie z porozumieniem paryskim, dotyczącym osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., Renault planuje od 2040 r. proponować pojazdy wolne od paliw kopalnych. Partnerem w tej działalności ma być grupa Volvo.

Podsumowanie

Renault Trucks za główny cel zmian w swoich ciężarówkach postawiło sobie wsłuchanie się w potrzeby klientów. Główny nacisk położono na funkcjonalność i poprawę komfortu kierowców korzystających z ich pojazdów, nie zapominając także o usługach serwisowych mających na celu wsparcie techniczne użytkowników serii TCK Evolution. To jednak nie koniec, ponieważ zapowiedziane zostały dalsze zmiany i udoskonalenia, aby sprostać coraz nowszym wymaganiom branży transportowej.

Pojazdy Renault Trucks TCK Evolution pojawią się na rynku we wrześniu 2021 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!