Hybrydowe Volvo znów pobiło rekordy

10 maja 2012, 14:58

Pod koniec kwietnia 2012 r. w stanie Utah Mean Green, hybrydowe Volvo należące do Boije Ovebrinka, pobiło dwa światowe rekordy prędkości, ustanowione przez siebie samego przed rokiem. Rekordy czekają na zatwierdzenie przez FIA, co nastąpi w ciągu 30-60 dni.

Przed rokiem, na lotnisku Hultsfred w Szwecji, ustanowił rekordy prędkości na dystansie jednego kilometra ze startu lotnego (218,780 km/h) i ze startu zatrzymanego (152,253 km/h). W tym roku udało mu się osiągnąć średnią prędkość 236,577 km/h na dystansie jednego kilometra ze startu lotnego oraz 153,252 km/h na dystansie jednego kilometra ze startu zatrzymanego.

– „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników Mean Green, tym bardziej zostały one uzyskane na tak dużej wysokości nad poziomem morza” – powiedział Boije Ovebrink, właściciel i kierowca Mean Green – „Wiedzieliśmy, że położone na 1280 m n.p.m. Wendover będzie dla nas poważnym wyzwaniem” – dodał rekordzista.

Mean Green dysponuje ogromną mocą 2100 KM i momentem obrotowym sięgającym niemal 6770 Nm. Część tych osiągów zapewnia elektryczny silnik – produkuje 200 KM mocy i 1198 Nm momentu obrotowego. By móc w pełni wykorzystać te parametry, zastosowano zoptymalizowaną aerodynamicznie kabinę i ramę Volvo VN.

Mean Green jest napędzany przez mocno podrasowany silnik Volvo D16, współpracujący ze zmodyfikowaną wersją zautomatyzowanej skrzyni biegów Volvo I-Shift, która może współdziałać z elektrycznym silnikiem trakcyjnym.

Do pełni sukcesu potrzebne były również odpowiednie opony, zdolne wytrzymać ogromne obciążenia. Specjalnie do sześcionowej ciężarówki Boije Overbrinka ręcznie przygotowano opony na bazie osnowy Goodyear Marathon Long Haul 495/45R22.5 na oś sterującą.

Kilometr ze startu zatrzymanego – pojazd pokonuje 1000-metrowy odcinek pomiarowy najpierw w jednym, a potem w drugim kierunku, ruszając z miejsca. Średnia prędkość z obydwu przejazdów jest uznawana za oficjalny rezultat.

Kilometr ze startu lotnego – pojazd pokonuje 1000-metrowy odcinek pomiarowy najpierw w jednym, a potem w drugim kierunku. W chwili przekroczenia punktu oznaczającego początek odcinka pomiarowego znajduje się w ruchu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!