Urządzenie opłat drogowych OBU zgodne z e-Toll

28 września 2021, 12:56

Już tylko kilka dni pozostało do wygaszenia systemu poboru opłat drogowych viaToll. By korzystać z płatnych odcinków dróg w Polsce, kierowcy muszą zainstalować nową aplikację, posiadać lokalizator w pojeździe (ZSL) lub urządzenie pokładowe (OBU) zgodne z nowym systemem e-Toll. Tylko od przewoźników zależy, jakie rozwiązanie wybiorą. Warto się zastanowić, bo niektóre urządzenia mają dodatkowe funkcje np. przyjmowanie płatności kartą, giełdę transportu czy monitoring floty pojazdów.

Wrzesień to ostatni miesiąc przejściowy, w którym obowiązują dwa systemy do poboru opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg w Polsce – stary system viaToll i nowy e-Toll. Od października będzie już obowiązywał jedynie e-Toll, oparty o technologię wyznaczania pozycji użytkownika poprzez pozycjonowanie satelitarne i wirtualne bramownice.

Użytkownicy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t mogą wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu e-Toll. Dostępne są 3 metody: za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU). Te ostatnie mogą być wygodnymi urządzeniami mobilnymi z systemem Android, ale nie tylko.

– Głównym zadaniem urządzenia pokładowego OBU jest przekazywanie do Krajowej Administracji Skarbowej informacji geolokalizacyjnych pojazdu, tak by naliczyć opłaty drogowe. Nasze urządzenie HILLTECH OBU P2 dodatkowo ma też funkcję przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy mogą przyjmować płatności za towary oraz usługi podczas kontaktu z klientem. Środki pieniężne spływają na rachunek bankowy firmy transportowej – nie trzeba czekać na koniec terminu płatności z faktury ani rozliczać gotówki – mówi Wojciech Maślany z firmy HILLTECH.

Urządzenia OBU, w przeciwieństwie do ZSL, są przenośne, dzięki czemu możliwe jest użytkowanie jednego sprzętu w różnych samochodach. Należy jednak pamiętać, by dokonać odpowiedniej zmiany w aplikacji e-Toll. Warto wybrać również firmę, która zapewni instalację i serwis urządzenia OBU oraz wesprze przewoźnika w formalnościach oraz rejestracji w nowym systemie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!