Targi Transexpo 2021 w blasku elektromobilności – relacja

2 listopada 2021, 12:58

Święto transportu publicznego odbyło się w dniach 27-29 października. W Kielcach trwały w tym czasie XV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego Transexpo. Dominujące na nich tematy to oczywiście elektromobilność, ale i nowoczesne rozwiązań tego sektora transportu.

Branża transportu publicznego to sektor, w którym elektromobilność jest teraźniejszością, a nie planem na daleką przyszłość. Transport publiczny już dziś jest w dużej mierze zelektryfikowany i nastawiony na alternatywne źródła energii. W żadnym innym sektorze transportu wprowadzanie do seryjnej produkcji pojazdów z ekologicznymi napędami nie odbywa się na taką skalę.

Było to również widoczne na tegorocznej edycji targów Transexpo. Aż cztery nowe autobusy zeroemisyjne zaprezentowała marka Solaris, z czego 3 elektryczne (modele Urbino 15 LE electric, Urbino 9 LE electric, szkolny autobus elektryczny) i 1 wodorowy Urbino 12 hydrogen.

Nie tylko ten producent zaprezentował elektryczne nowości. Na polskim podwórku autobusowym znalazł się również Autosan z autobusem SANCITY 12LFH zasilanym wodorem. Natomiast marka ARP E-Vehicles, która powstała po przejęciu spółki Rafako przez Agencję Rozwoju Przemysłu, zaprezentowała elektryczny autobus Pilea. O obu autobusach wkrótce przygotujemy osobny materiał.

Polskie akcenty były widoczne również w ekspozycjach zagranicznych marek. Pojazdy producenta MAN, który zaprezentował na targach aż 7 autobusów, wyjeżdżają z polskiej fabryki w Starachowicach. W Kielcach pojawił się również minibus autonomiczny o napędzie elektrycznym, który testowany jest obecnie w Polsce przez firmę z Gliwic, mającą aspirację na budowę podobnej konstrukcji w ciągu paru lat, jednak w oparciu o własny system autonomii.

Podczas pierwszego wieczoru targów transportu zbiorowego obyła się gala Transexpo, na której przyznano nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach. W tym nagrody Top Design za nowoczesny styl stoiska targowego. Jubileuszowa, bo już 15., edycja Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego miała się odbyć w październiku poprzedniego roku, jednak z powodu wydarzeń związanych z pandemią została przeniesiona na obecny termin. Na tegorocznych targach Transexpo obecnych było łącznie 112 firm, w tym z Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji czy Szwecji.

Imprezą towarzyszącą były Targi HOL-EXPO obejmujące pojazdy pomocy drogowej, ofertę producentów zabudów pomocy drogowej oraz osprzętu, oświetlenie ostrzegawcze i robocze do pomocy drogowej, a także wyciągarki, przyciągarki hydrauliczne i elektryczne, systemy mocowania i podnoszenia ładunku, hydraulika siłowa i sterowanie radiowe. Targi HOL-EXPO były organizowane przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Polska Pomoc Drogowa.

XV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO tradycyjnie już współorganizuje razem z Targami Kielce Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Partnerami wydarzenia są: Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych, Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!