Podwyższyli stawki za przejazd autostradą A2

10 stycznia 2022, 14:03

Zmianie uległy stawki opłat za przejazd odcinkami autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin, która jest nadzorowana przez spółkę Autostrada Wielkopolska.

Foto: autostrada-a2.pl

Jak informuje spółka, podwyższenie stawki opłat za przejazd poszczególnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej wynika z rosnących kosztów utrzymania drogi, obsługi kredytów oraz wzrostu inflacji. Zmiana stawek obowiązuje od 10 stycznia 2022 roku i wynosi obecnie za każdy z trzech 50 kilometrowych odcinków:

  • 25 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 37 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 57 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 87 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 250 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad, na których takiego podatku się nie pobiera. Przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 36 groszy za kilometr, co plasuje ten odcinek autostrady wśród jednych z najdroższych w Europie.

Jakie macie opinie na temat tego odcinka autostrady A2? Piszcie w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Nick, 22 stycznia 2022, 16:53 1 -1

Odcinek Poznań wschód - modła (Konin) czyli odcinek 76 km za który trzeba zapłacić 2 razy czyli 50 zł, to nam daje 0.65 zł/km. Jeszcze lepiej jest od tego samego węzła kiedy jedziemy do Wrześni, tam za 28 km zapłacimy 25 zł A to daje 0.89 zł/km. Biorąc pod uwagę że ktoś tam jedzie i auto mu pali 8 litrów paliwa, płaci w 1km 0.45zł za paliwo A 0.89 zł za autostradę, razem daje to 1.34 zł xd. Czy ja muszę coś dodawać?

Odpowiedz