Koniec strajku w Solarisie – jest porozumienie

4 marca 2022, 11:10

Po niemal 40 dniach akcji protestacyjnej w polskiej fabryce Solarisa w Bolechowie związkom zawodowym i dyrekcji udało się dojść do porozumienia dotyczącego podwyżek dla pracowników. Zakład ponownie wznowił produkcję.

Protest w Solarisie

Akcja protestacyjna rozpoczęła się 24 stycznia, a zakończyła się 3 marca. Jedynym i podstawowym żądaniem pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych działających w Solarisie (Solidarność i Konfederacja Pracy OPZZ) było podwyższenie wypłat o 800 zł dla każdego zatrudnionego. Była to kwota wyjściowa, jednak w związku z przedłużającymi się negocjacjami, ostatnie komunikaty stron związkowych informowały o obniżeniu swoich oczekiwań finansowych do 400 zł brutto dla 2600 pracowników.

Porozumienie z pracownikami

Zgodnie z postanowieniami, w 2022 r. wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika Solaris wzrośnie nie mniej niż 500 zł brutto. Teraz o 400 zł, a już za 4 miesiące do pełnych 500 zł. Związkowcy wywalczyli także podwyżkę inflacyjną, która zacznie obowiązywać w 2023 r. – każdy pracownik otrzyma dodatkowo nie mniej niż 250 zł.

Związki zawodowe podziękowały także za wsparcie ich postulatów i solidarność w trudnym dla nich okresie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!