Solaris podsumowuje 2021 rok

1 kwietnia 2022, 11:17

Rok 2021, podobnie jak poprzedni, przyniósł większości państw na świecie ogromne wyzwania gospodarcze. Minione miesiące były niełatwe również dla europejskiego sektora transportu publicznego i firm produkujących pojazdy w tym segmencie motoryzacji.

Solaris

Pandemia koronawirusa/Covid-19 i związane z nią ograniczenia wymagały od firmy Solaris wypracowania specjalnych procedur i uruchomienia nakładów umożliwiających nieprzerwaną produkcję i kontynuację działalności. Starania całej organizacji i jej pracowników, aby utrzymać ciągłość działania, a także wprowadzone środki zaradcze, przyniosły efekty. Mimo trwającej w roku 2021 pandemii, która miała istotny wpływ na wiele gałęzi gospodarki, w tym również na branżę automotive, firma Solaris w 2021 roku zanotowała solidne wyniki sprzedażowe i finansowe. W podsumowywanym okresie spółka wygenerowała przychody na poziomie 721 mln euro.

Wyniki sprzedażowe Solaris w 2021 r.

Solaris umocnił pozycję lidera w segmencie autobusów elektrycznych w Europie. Firma dostarczyła do swoich klientów w roku 2021 łącznie 4004 autobusy elektryczne i wodorowe. Solaris jest obecnie największym europejskim dostawcą bezemisyjnych autobusów miejskich ze skumulowanym udziałem na poziomie 15,5% w tym segmencie. Łącznie w roku 2021 firma sprzedała 14925 pojazdów, z czego pojazdy nisko- i bezemisyjne, tj. elektryczne, wodorowe, hybrydowe i trolejbusy, stanowiły 41% całkowitej sprzedaży.

Solaris w 2021 roku dostarczył swoje produkty do klientów z 18 krajów. Do największych odbiorców pojazdów marki Solaris w minionym roku należeli operatorzy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Estonii, Włoch, Rumunii, Czech, Izraela oraz Szwajcarii. Solaris 19. rok z rzędu został liderem rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w Polsce z udziałem 63,7%.

Solaris w roku 2021 sprzedał 54 autobusy wodorowe, na rynek włoski, niemiecki, holenderski i szwedzki. Po raz pierwszy Solaris Urbino 12 hydrogen został zaprezentowany w roku 2019. Od tego momentu zainteresowanie technologią wykorzystującą ogniwa paliwowe rośnie, czego wyrazem są zamówienia na pojazdy wodorowe zrealizowane w roku 2021 oraz te zakontraktowane na rok 2022 i kolejne lata.

W roku 2021 spółka sprzedała także łącznie 119 trolejbusów Solaris Trollino 12 i 18, które trafiły do operatorów w Niemczech, Francji, Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech.

Technologia wodorowa

Istotne miejsce w rozwoju i strategii sprzedażowej spółki zajmuje technologia wodorowa. Na początku roku 2021 Solaris przystąpił do Europejskiego Sojuszu na Rzecz Czystego Wodoru (European Clean Hydrogen Alliance), będącego inicjatywą Komisji Europejskiej.

Celem projektu jest przyspieszenie do roku 2030 działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru jako paliwa produkowanego z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii. Sojusz na rzecz Czystego Wodoru jest jednym z kroków, jakie Unia Europejska podejmuje, aby zbudować pozycję światowego lidera w produkcji i wykorzystaniu wodoru w przemyśle oraz systemie energetycznym. Jest także jednym
z elementów dochodzenia do neutralności węglowej w roku 2050, co jest celem Unii Europejskiej.

Technologia wodorowa to w przypadku Solarisa obszar, który już teraz przekłada się na zamówienia i generuje przychody. Tylko w roku 2021 firma dostarczyła łącznie 54 bezemisyjne autobusy wodorowe do klientów z: Włoch, Niemiec, Holandii i Szwecji. Spółka podpisała w 2021 kolejne zamówienia na dostawę autobusów wodorowych, między innymi na rynek niemiecki – 12 sztuk autobusów Solaris Urbino 12 hydrogen zostanie dostarczonych do spółki In-der-City-Bus, odpowiedzialnej za komunikację miejską we Frankfurcie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!