Kompleksowa oferta ZF dla najwyższego poziomu obsługi sprzęgieł do pojazdów użytkowych

16 maja 2022, 23:34

ZF oferuje rozwiązania kształtujące przyszłość sektora pojazdów użytkowych, które zapewniają wydajność, bezpieczeństwo i inteligentne systemy łączności. Dzięki rozbudowanej dywizji aftermarketowej i globalnej sieci serwisowej, czołowy dostawca części do pojazdów użytkowych może zaoferować kompleksową gamę rozwiązań – od serwisu i napraw po zrównoważoną regenerację części i cyfryzację operacji flotowych. Od wielu lat Grupa ZF zajmuje główną pozycję w dziedzinie dostarczania układów napędowych i przeniesienia napędu. Oferta ZF Aftermarket obejmuje wszystkie części zamienne do naprawy sprzęgieł i skrzyń biegów. Natomiast oferowany asortyment dalece wykracza poza marki pojazdów użytkowych wyposażonych w przekładnie ZF.

ZF Aftermarket oferuje warsztatom szeroki asortyment części zamiennych do sprzęgieł wszystkich najważniejszych producentów pojazdów użytkowych.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w nowych modelach pojazdów użytkowych na rynku europejskim jest automatyczna, 12- lub 16-biegowa skrzynia biegów TraXon. Oprócz głównych marek w sektorze samochodów ciężarowych, z tego układu przeniesienia napędu korzysta również wielu producentów autobusów. Ten typ skrzyni biegów znajduje się w produkcji seryjnej od 2014 roku, jako następca modelu AS-Tronic. Wyposażone w nią pojazdy coraz częściej pojawiają się w niezależnych warsztatach zajmujących się obsługą samochodów ciężarowych.

Mimo że automatyczne uruchamianie znacznie zmniejsza zużycie sprzęgła w porównaniu z wcześniejszymi przekładniami manualnymi, sprzęgło cierne nadal jest elementem wymagającym okresowego serwisowania. Okres eksploatacji zależy w dużej mierze od profilu użytkowania: w ruchu dalekobieżnym możliwy jest przebieg do miliona kilometrów ze względu na stosunkowo niewielką liczbę operacji rozruchu i zmiany biegów – i odwrotnie: w przypadku intensywnego użytkowania np. na placu budowy wymiana może być konieczna już po przejechaniu 250 tysięcy kilometrów.

Znacząca różnica w porównaniu z poprzednim modelem AS-Tronic dotyczy sposobu uruchamiania sprzęgła. Skrzynia biegów TraXon zawsze jest wyposażona w zautomatyzowany system aktywacji sprzęgła ConAct, który zastąpił konwencjonalne uruchamianie sprzęgła za pomocą dźwigni. System automatycznie określa optymalne położenie zwolnienia; elektronika pojazdu delikatnie reguluje pracę sprzęgła. Eliminuje to ryzyko przeciążenia go przez kierowcę.

Wymiana sprzęgła przekładni TraXon przebiega bardzo podobnie jak w przypadku konwencjonalnej skrzyni biegów w pojazdach użytkowych. Należy jednak pamiętać, że podczas wszelkich prac przy sprzęgle, układzie ConAct oraz przy demontażu skrzyni biegów, przed demontażem sprzęgła należy obniżyć ciśnienie pneumatyczne  w układzie ConAct za pomocą przeznaczonej do tego śruby upustowej.

Opcjonalna funkcja konserwacji zapobiegawczej układu przeniesienia napędu pozwala wykryć uszkodzenia lub zużycie na wczesnym etapie, a tym samym zminimalizować liczbę nieplanowanych wizyt w serwisie. Dzięki temu operatorzy flot mogą stale kontrolować stan poszczególnych elementów o krytycznym znaczeniu, takich jak olej przekładniowy czy tarcze sprzęgła, i z wyprzedzeniem planować prace naprawcze. Pozwala to obniżyć koszty, a jednocześnie wydłużyć okres eksploatacji przekładni.

ZF Aftermarket oferuje części zamienne nie tylko do własnych przekładni. Przeciwnie, firma ZF jest najważniejszym dostawcą sprzęgieł dla tych producentów samochodów ciężarowych, którzy produkują własne skrzynie biegów. Nawet w przypadku modeli, które oryginalnie były wyposażone w sprzęgło innego dostawcy, w ofercie ZF można znaleźć części zamienne o jakości OE. ZF Aftermarket dba o to, by innowacje techniczne z rynku wyposażenia oryginalnego szczególnie szybko trafiały na niezależny rynek aftermarketowy. Nie później niż dwa lata po rozpoczęciu produkcji są dostępne jako części zamienne dla wszystkich niezależnych serwisów. Jednym z przykładów są nowe tarcze sprzęgła z tłumikiem drgań skrętnych, dostosowane do silników najnowszych generacji.

Na stronie aftermarket.zf.com warsztaty samochodowe mogą sprawdzić, dla których producentów pojazdów użytkowych oraz konkretnych modeli ciężarówek i autobusów dostępne są sprzęgła TraXon. Prostą funkcję wyszukiwania w Internetowym Katalogu Produktów oparto na systemie Tecdoc, który ułatwia wyszukiwanie według numeru części lub producenta pojazdu i kodu typu. Możliwe jest ponadto pobranie bardziej szczegółowych informacji na temat produktów oraz instrukcji montażu. Za pośrednictwem portalu internetowego ZF Aftermarket można zarezerwować miejsce na otwartych kursach szkoleniowych.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!