Nowy podatek drogowy we Francji

9 listopada 2012, 14:55

W połowie przyszłego roku Francja planuje wprowadzenie nowego podatku w formie opłaty drogowej. Nowa opłata będzie nosiła nazwę Ecotaxe i będzie obowiązywać samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t., poruszające się po francuskich drogach krajowych oraz trasach szybkiego ruchu.

Nowy francuski podatek Ecotaxe, który zostanie wprowadzony od lipca 2013 roku, będzie można rozliczać automatycznie za pośrednictwem urządzeń pokładowych DKV Box oferowanych przez operatora kart paliwowych DKV Euro Service.

Wprowadzenie nowego podatku ma za zadanie uszczelnić system i zapobiec „ucieczce" ciężarówek z płatnych autostrad na pozostałe, dotychczas nie objęte opłatami drogi. Podatek drogowy Ecotaxe będzie pobierany równolegle do działającego dziś systemu opłat za autostrady, noszącego nazwę TIS PL. Podatek Ecotaxe obejmie sieć ponad 15.000 km dróg krajowych i lokalnych. Zniknie więc praktycznie możliwość przejazdu ciężarówką przez Francję z ominięciem dróg płatnych.

Co to oznacza dla kierowców i przewoźników? Oprócz wzrostu kosztów przejazdu, pojawią się także pewne utrudnienia we wnoszeniu opłat. W przyszłym roku przewoźnicy będą musieli zarejestrować się do dwóch całkowicie odrębnych systemów opłat: Obowiązującego na autostradach TIS PL oraz Ecotaxe, obowiązującego na pozostałych drogach.

Dobra wiadomość to taka, że wysokość opłat Ecotaxe będzie zdecydowanie niższa niż stawki obowiązujące za przejazd autostradami. Średnia ich wysokość zostanie skalkulowana na poziomie 0,12 Euro za każdy przejechany kilometr. Ich wysokość zależeć będzie od typu pojazdu, klasy emisji spalin oraz pokonanego dystansu.

Należności w systemie Ecotaxe będzie można rozliczać w trybie przedpłat (pre-paid)  lub post-paid. Tę druga możliwość jest realizowana za pomocą urządzenia pokładowego. Przewoźnicy którzy będą chcieli dokonać bezpośredniej rejestracji muszą zgłosić się do francuskich operatorów i pobrać dwa oddzielne urządzenia. Jedno z nich obsługiwać będzie autostradowy system TIS PL, a drugie system opłat za drogi krajowe i szybkiego ruchu Ecotaxe…
 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!