110 lat prędkościomierza

, 30 listopada 2012, 15:08

Element niezbędny w każdym dzisiejszym samochodzie – prędkościomierz – ma już 110 lat. W roku 1902 opatentował go Otto Schulze, chociaż wtedy samochody poruszały się niewiele szybciej od pieszych. Dzisiaj każdy samochód musi być wyposażony w prędkościomierz, ale jest on dużo bardziej funkcjonalny, niż na początku ubiegłego wieku.

„Prędkościomierz odniósł swój sukces dopiero kilka lat po wynalezieniu samochodu, kiedy mierzenie prędkości stało się koniecznością. Ludzki organizm jest w stanie odczuwać przyspieszanie i hamowanie, ale już nie rejestruje z jaką prędkością się porusza” – wyjaśnia Eelco Spoelder szef działu układów kierowniczych i HMI (Human-Machine Interface) Continental AG. W początkowym okresie rozwoju motoryzacji był to jeden z nielicznych wskaźników jakie kierowca miał do dyspozycji.

W połowie lat 30. XX wieku pojawił się pierwszy moduł instrumentów zawierający, oprócz wskaźnika prędkości, również wskaźniki poziomu paliwa i świateł. Prawdziwy skok technologiczny nastąpił jednak w połowie lat 50-tych po wprowadzeniu elektrycznego obrotomierza. Dzięki nowemu rozwiązaniu obroty koła były zamieniane przez dynamo na sygnał elektryczny. Współcześnie wskaźnik prędkościomierza jest poruszany przez silnik krokowy. Co ciekawe kształt prędkościomierza nie zmienił się zasadniczo od 110 lat. Mimo wprowadzenia modnych cyfrowych wyświetlaczy, klasyczny, okrągły kształt obrotomierza dominuje w konsolach pojazdów. Wynika to m.in. ze względów ergonomicznych, ponieważ okrągłe zegary są bardziej intuicyjne i nie rozpraszają uwagi kierowcy.

Nowoczesne moduły wskaźników, oprócz prędkości, mogą wyświetlać wiele dodatkowych istotnych informacji. Jednak niesie to ze sobą jednak ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy. Coraz popularniejsze staję się stosowanie wyświetlaczy prezentujących dane na wysokości oczu kierowcy (tzw. head-up displays). Dzięki nim, dane takie jak prędkość lub instrukcje nawigacyjne wyświetlane są na przedniej szybie, bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Mimo zachodzących zmian prędkościomierz pozostanie bardzo istotnym elementem deski rozdzielczej każdego samochodu. Niezależnie od kierunku w jakim pójdzie wyświetlanie istotnych parametrów jazdy, nadal będzie musiało ono odbywać się w prosty i przejrzysty sposób.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!