LogiTycoon, czyli transportowa strategia – recenzja gry online

29 listopada 2022, 8:10

LogiTycoon to gra online wydana przez mało znanego dewelopera van Dieren Media*. Jest to jego pierwsza gra, która ujrzała światło dzienne w 2018 roku. W skrócie, w LogiTycoon wcielamy się we właściciela firmy transportowej. Dla fanów Euro Truck Simulator mam złą wiadomość – jest to gra z rodzaju tabelowego progresowania. Nie jest ona jednak do bólu nudna.

*Niedawno deweloper ten popełnił również grę Car Mechanic Tycoon, o której więcej pisałem na portalu MotoFocus.

Gramy w grę LogiTycoon

Rejestracja jest bardzo prosta i wymaga jedynie najbardziej podstawowych danych. Po logowaniu automatycznie dostajemy przydzielony samouczek, z którego warto skorzystać, bo gra wygląda na bardziej skomplikowaną, niż jest w rzeczywistości. Na początek otrzymujemy pewną pulę, za którą mamy kupić lub wynająć budynki niezbędne do prowadzenia naszego biznesu. W tym przypadku jest to magazyn i garaż. Następnie musimy kupić ciężarówki oraz naczepy, a także zatrudnić pracowników, których w początkowej fazie gry mamy dwóch – kierowcę, którego nazwałem Zbychu oraz pracownika magazynu (Janusza). Następnie wybieramy swoje pierwsze zlecenie np. transport ładunku z Warszawy do Wrocławia. Przydzielamy do niego ciężarówkę, naczepę oraz pracowników i „jedziemy na załadunek”.

Rola pracowników w tej grze jest dość solidnie rozbudowana. Przykładowo, do wyboru mamy trzech kierowców, którzy różnią się od siebie „ceną”. Można zatrudnić najtańszego, który będzie pobierać największą wypłatę za każde działanie lub droższego, który opłatę za usługę będzie mieć mniejszą. Samego kierowcę możemy również doszkalać i wykupywać mu licencje na coraz to trudniejszy rodzaj transportu. Poziomów licencji kierowcy jest 9 (od transportu kontenerowego przez HDR po transport ponadnormatywny). Kierowcy, jak i magazynierzy odczuwają zmęczenie i co jakiś czas trzeba ich wysłać do spania.

Dodatkowo, gdy popsuje nam się ciężarówka lub naczepa, trzeba wynająć mechanika (lub mechaników) i podpisać z nim kontrakt na usługi. Dzięki temu będziemy mogli naprawiać swoje pojazdy. W późniejszych etapach gry będziemy musieli zatrudnić również menadżera (odpowiada za zakończenie kontraktu na transport zagraniczny), księgowego (daje on dostęp do przeglądu finansowego przy pomocy schludnych wykresów i tabel), specjalistę ds. kadr (zajmuje się pracownikami i wysyła ich spać automatycznie) oraz menadżera technicznego odpowiadającego za utrzymanie floty.

Poziom budynków również możemy podnosić (jeśli je kupimy), dzięki czemu będziemy mogli zatrudnić większą liczbę kierowców i magazynierów, a także kupić i zarządzać większą liczbą ciężarówek i naczep. Tym samym będziemy mogli wykonywać większą liczbę różnych transportów.

Próba odwzorowania logistyki transportu drogowego w grze online

LogiTycoon jest dużo bardziej dopracowaną i przemyślaną grą od młodszego Car Mechanic Tycoon, wydawanego przez tego samego dewelopera. Transportowe niuanse rozpoczynają się od momentu wzięcia zagranicznego zlecenia. Po realizacji transportu np. z Wrocławia do Budapesztu nie możemy wykonać zlecenia ponownie z Polski, jeśli nie mamy odpowiedniego zestawu w tym kraju. Tym samym ciężarówka sama z siebie nie wraca do bazy, musimy sami ją tam sprowadzić. Podobnie jest z pracownikami, których można przenieść z jednego miejsca do drugiego, jednak to kosztuje. Natomiast w momencie, gdy ciężarówka wykonała dany transport w danym kraju, w grze pojawiają się zlecenia z tego kraju do innego (np. z Węgier do Chorwacji). W odczytaniu, gdzie znajduje się nasza ciężarówka, naczepa lub pracownicy pomaga nam mapa, na której kolorem zaznaczone jest państwo, w którym przebywa nasz zestaw.

Rozbudowany jest również rynek samych ciężarówek i naczep, które możemy kupić. Samych ciągników siodłowych u dealera jest 26, a naczep mamy dostępne 9 rodzajów (domyślna naczepa, niskopodłogowa, podkontenerowa, chłodnia, cysterna itp.). Ciągniki siodłowe różnią się od siebie mocą, prędkością maksymalną, kosztem kilometra i pojemnością zbiornika paliwa. To nie wszystko. W grze mamy również dostępną giełdę nazwaną „rynek ciężarówek”, w której możemy poszukać używanej ciężarówki lub naczepy.

Co ciekawe, po kliknięciu na dany model ciężarówki lub naczepy wyskakują nam oferty z całej Europy. Pojazdy są w różnym stanie technicznym, różnią się też wiekiem, ceną i ilością paliwa w baku (w przypadku ciągników siodłowych). Odnośnie ceny paliwa, która jest jedną ze składowych kosztu kilometra. W LogiTycoon ceny paliwa są różne w różnych krajach i w zależności od tego, gdzie będziemy się znajdować, to po takiej cenie będziemy musieli zatankować naszą ciężarówkę.

Dla zaawansowanych graczy czeka również opcja stworzenia korporacji lub wejścia do już istniejącej. Jako właściciel korporacji możemy kupować stacje paliwa i w krótkim czasie tankować nasze pojazdy, a także regulować ceny paliwa, by być konkurencyjnym z publicznymi stacjami. Złapałem się na tym, że ani razu nie wspomniałem o mdłej szacie graficznej, która mocno doskwierała w Car Mechanic Tycoon. Rozbudowana możliwość interakcji tworzy z tej gry coś na kształt football managera i zdecydowanie bardziej, od swojej młodszej siostry, zachęca do progresowania naszej firmy transportowej.

Dla kogo jest LogiTycoon?

LogiTycoon jest dość solidnie rozbudowaną grą online, która oferuje graczowi transportową strategię na przyzwoitym poziomie. Przede wszystkim LogiTycoon jest dobrym pomysłem dla osób, które zamierzają się parać zawodem logistyka, lecz raczej dla zabawy aniżeli jakiejkolwiek próby nauki, choć wartość edukacyjną gra ma sporą i może powierzchownie pokazać na czym polega transport drogowy.

Niemniej nie jest to symulator a bardziej gra logiczna. Kierowcom zawodowym, którzy potrzebują wciągającej rozrywki w wolnym czasie również może się spodobać propozycja van Dieren Media.

Mieliście okazję zagrać w LogiTycoon? Jeśli tak, to podzielcie się opinią w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!