Jaki wózek widłowy wybrać? – porady firmy STILL

7 stycznia 2013, 9:07

Dobór odpowiedniego wózka widłowego – parametrów i wyposażenia sprzętu, może w znaczny sposób usprawnić wykonywanie zadań. Na temat wpływu rozwiązań zastosowanych w wózkach widłowych poprawiających wydajność operatorów opowiada Tomasz Sobczak z firmy STILL Polska.

Jakie parametry wózka widłowego są najważniejsze?

STILLPomimo coraz większej świadomości korzyści, jakie przynosi optymalizacja procesów magazynowych, rzadko kiedy poruszane są kwestie efektywności pracy samych operatorów wózków widłowych. Tymczasem to koszty utrzymania pracownika są najdroższym ogniwem w łańcuchu logistycznym i umiejętne zarządzanie w tym zakresie, może przynieść znaczne oszczędności. Podstawowe znaczenie dla wydajności ma właściwa organizacja pracy, predyspozycje osobowe i umiejętności zatrudnionych, ale także odpowiedni dobór sprzętu.

Podstawową wartością, która decyduje o wydajności wózka widłowego nie jest – wbrew temu, co często się sądzi – maksymalna prędkość, ale przyśpieszenie. Ze względów bezpieczeństwa w magazynach i tak wprowadzane są ograniczenia prędkości, dlatego możliwość szybkiej jazdy w praktyce w niewielkim stopniu przekłada się na efektywność pracy. Dużo większe znaczenie ma za to przyśpieszenie, które pozwala szybciej osiągnąć docelową prędkość dopuszczaną przez normy danego zakładu. Kolejne istotne w tym zakresie wartości to prędkość hamowania oraz podnoszenia i unoszenia wideł: z ładunkiem oraz bez. Determinują one czas, jaki poświęcany jest na wykonywanie poszczególnych manewrów podczas załadunku i rozładunku towarów.

Efektywna jazda wózka widłowego oznacza także zwrotność i stabilność, co przekłada się na szybkość pokonywania wąskich zakrętów między regałami magazynowymi czy wykonywania manewrów na ograniczonej przestrzeni. Kluczowe znaczenie mają tutaj promień skrętu oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, takie jak niski środek ciężkości wózka oraz wahliwie zawieszona oś kierująca. Mówiąc o ergonomii, nie sposób pominąć kwestie widoczności. To nieograniczone pole widzenia podczas pracy operatora jest podstawą bezpieczeństwa w magazynie, ale przekłada się także na dokładność i wydajność pracy. Operator powinien mieć swobodny widok na widły oraz móc dokładnie rejestrować otoczenie wokół pojazdu. Umożliwiają mu to takie rozwiązania jak panoramiczny maszt, wysoko umieszczony fotel czy ażurowa konstrukcja dachu kabiny. Istotne są również zwiększające pole widzenia lusterka montowane po bokach pojazdu, a dodatkowo także w strategicznych punktach samego magazynu.

Zaprojektowany pod kątem ergonomii wózek widłowy sprzyja efektywnej pracy. Brak komfortowych warunków w kabinie, niewygoda czy wymagający wysiłku układ sterowania powodują zmęczenie i obniżenie koncentracji operatora, a w efekcie spadek wydajności. Dlatego konstruktorzy przykładają dużą uwagę do ergonomii stanowiska pracy, a widlaki można wyposażyć w systemy wspomagające sterowanie. Nowoczesne wózki widłowe mogą być operowane nie tylko za pomocą tradycyjnych dźwigni, ale także intuicyjnego dżojstiku lub minidźwigni. W wielu modelach wózków widłowych stosowane jest rozmieszczenie pedałów analogiczne do samochodów osobowych, co ułatwia pracę kierowcom. Nie bez znaczenia jest także przestronna, zapewniająca swobodę ruchów kabina, ogrzewanie czy wygodny fotel. Ciekawym rozwiązaniem jest oferowany przez firmę STILL system RFID Safety. Dzięki transponderom montowanym w podłodze, które odczytują położenie wózka widłowego w trakcie jazdy, system ma możliwość ingerowania w sterowanie pojazdem, wspomagając pracę operatora. Pozwala to m.in. automatycznie redukować prędkość w potencjalnie niebezpiecznych punktach, takich jak skrzyżowania czy zwężenia, lub sterować oświetleniem wózka widłowego. Jeśli w magazynie wyznaczone zostały obszary wrażliwe bądź trasy jednokierunkowe, istnieje możliwość ich monitorowania i kontroli kierunku jazdy. System RFID jest więc sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa oraz usprawnienie pracy operatorów.

Należy pamiętać, że praca operatora wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, a każdy błąd niesie za sobą poważne ryzyko. Ewentualna kolizja, niedokładnie odłożona paleta czy niewłaściwie transportowany towar może wiązać się z niebezpieczeństwem dla infrastruktury magazynu, składowanych towarów, osób postronnych, czy wreszcie samego operatora. Według Państwowej Inspekcji Pracy zaledwie w ubiegłym roku w wyniku wypadków z udziałem wózków widłowych poszkodowanych zostało 158 osób. Dlatego efektywna praca nigdy nie może oznaczać pośpiechu czy brawury.

Tomasz Sobczak – Regionalny Dyrektor Handlowy firmy STILL Polska

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

91.150.183.*, 16 kwietnia 2013, 13:55 0 0

Zwrotność, wydajność, stabilność, ergonomia to najważniejsze cechy wózków widłowych. I właśnie one powinny być brane pod uwagę przy wyborze sprzętu magazynowego. Bardzo trafny artykuł.Jak robiłem uprawnienia na wózek widłowy w Suret to szybko stwierdziłem, że dobrze dobrany wózek ma ogromne znaczenie w pracy.

Odpowiedz

46.169.107.*, 28 listopada 2013, 7:41 0 0

Święta rację ma autor artykułu , że wydajność wózka zależy od przyspieszenia. To pierwsza ważna rzecz, druga to oczywiście osprzęt. No bo co można zrobić, jeśli się nie ma odpowiedniej łyżki ? Niewiele. My po przetestowaniu kilku firm w końcu trafiliśmy na heat met i już od dłuższego czasu nie wymienialiśmy łyżki.

Odpowiedz

5.174.45.*, 14 listopada 2014, 10:23 0 0

Czy mogę prosić o namiary na firme Heat Met? I jeszcze jedno pytanie: jaką masz łyżkę, w sensie jaki model i do czego ja wykorzystujecie?

Odpowiedz