Continental uruchamia niezależny od pogody system testowania opon AIBA

17 stycznia 2013, 11:19

System testowania opon AIBA, uruchomiony przez firmę Continental, pozwala na przeprowadzenie testów hamowania bez udziału kierowcy, niezależnie od stanu nawierzchni, temperatury powietrza oraz innych warunków atmosferycznych.

Testy opon 365 dni w roku

Continental AIBANowy obiekt powstał w centrum badawczo-rozwojowym Continental pod Hanowerem. Jego uruchomienie umożliwia przeprowadzanie testów przez 365 dni w roku w klimatyzowanym pomieszczeniu, przy użyciu wymienialnych nawierzchni i stałych czynników tarcia. Nowy obiekt składa się z klimatyzowanej hali o długości 300 metrów. Pięć różnych nawierzchni drogi hamowania może być dowolnie wymienianych. Samochód rozpędzany jest do 120km/h dzięki napędowi linowemu stosowanemu m.in. w kolejkach górskich. Następnie odbywa się automatyczne hamowanie, które analizowane jest w oparciu o odczyty sensorów zamontowanych w samochodzie oraz w nawierzchni. Konstrukcja hali umożliwia dowolne symulowanie warunków atmosferycznych wewnątrz urządzenia.

Continental AIBAAIBA pozwala na prowadzenie nawet 100 000 testów rocznie, co może być szczególnie istotne, ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na testowanie opon, a ich wyniki muszą być możliwie jak najbardziej dokładne. Dotychczasowy sposób przeprowadzania testów na zewnętrznym torze sprawiał, że kierowca musiał nacisnąć pedał hamulca w określonym momencie, a niskie temperatury uniemożliwiały przeprowadzanie badań zimą. Co więcej, wyniki były zniekształcone ze względu na czas reakcji kierowcy, ciśnienie atmosferyczne oraz zmienną temperaturę powietrza.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!