DAF zyskuje w czasie kryzysu

18 lutego 2013, 10:51

W 2012 roku DAF wzmocnił swoją pozycję na europejskim rynku pojazdów ciężarowych. Obecnie jest drugą największą w UE (razem z Norwegią i Szwajcarią) marką ciężkich pojazdów ciężarowych, przy udziale w rynku na poziomie 16 proc. Firma jest też liderem rynku w segmencie ciężkich ciągników siodłowych, z udziałem na poziomie 19,1 proc.

DAF Trucks umocnił swoją pozycję na europejskim rynku pojazdów ciężarowych w 2012 roku, osiągając udział w rynku na poziomie 16 proc. Rok wcześniej wynosił on 15,5 proc. Obecnie firma jest drugą największą marką pojazdów ciężarowych w UE i liderem rynku w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach i na Węgrzech. W Niemczech natomiast jest największą marką importowaną.

Całkowity wolumen rynku ciężkich pojazdów użytkowych w UE w 2012 roku wyniósł około 222 000 egzemplarzy. To o 9 proc. mniej względem poprzedniego roku, w którym w tym segmencie zarejestrowano 242 500 pojazdów ciężarowych. DAF przewiduje, że wolumen rynku pojazdów ciężarowych w 2013 roku osiągnie poziom między 210 000 a 250 000 pojazdów. W segmencie pojazdów lekkich wolumen europejskiego rynku spadł do poziomu 55 300 egzemplarzy w 2012 roku. W kolejnym roku oczekiwany jest nieznaczny wzrost związany z zainteresowaniem kupnem pojazdów spełniających wymogi normy Euro 5 w obliczu planowanego wprowadzenia od 2014 roku normy Euro 6. Udział DAF w rynku pojazdów o DMC od 6 do 16 t wzrósł z 9 w roku 2011 do 11,5 proc. w roku 2012, co również stanowi rekord.

– „Jesteśmy dumni, że po raz kolejny udało nam się utrzymać pozycję lidera rynku ciężkich ciągników siodłowych w Europie. W połączeniu z drugim miejscem na rynku ciężkich pojazdów ciężarowych w Europie nasze osiągnięcia pokazują, jak bardzo nasi klienci cenią sobie nasze ciężarówki” — powiedział Ron Bonsen, członek zarządu firmy DAF Trucks NV i osoba odpowiedzialna za dział marketingu i sprzedaży – „Klienci bardzo pochlebnie wyrażają się o naszych pojazdach Euro 5 ATe, które pozwalają osiągnąć zupełnie bezkonkurencyjne wyniki w zakresie niskiego zużycia paliwa i kosztów eksploatacji. Sukces firmy DAF to również wynik starań naszej sieci profesjonalnych dealerów, jak również kompleksowej oferty usług, takich jak usługi PACCAR Parts i PACCAR Financial. Dział PACCAR Financial oferuje wsparcie finansowe przy zakupie nowych pojazdów DAF. W 2012 roku uzyskał rekordowy udział w rynku na poziomie 27%” – dodał.

Wzrosty poza Unią Europejską

DAF wzmocnił swoją pozycję rynkową również poza UE, gdzie w zeszłym roku dostarczono ponad 6100 egzemplarzy modeli CF i XF (w 2011 roku – 5600). Rozpoczęto montaż… czytaj dalej


Wzrosty poza Unią Europejską

DAF wzmocnił swoją pozycję rynkową również poza UE, gdzie w zeszłym roku dostarczono ponad 6100 egzemplarzy modeli CF i XF (w 2011 roku – 5600). Rozpoczęto montaż modelu CF w zakładzie produkcyjnym w Maroku, natomiast model LF jest teraz także montowany w lokalnym zakładzie na Tajwanie, gdzie DAF jest liderem rynku spośród wszystkich europejskich marek, kontrolując 30 proc. rynku. Przy 2750 zrealizowanych zamówieniach, sprzedaż marki w Rosji wzrosła w 2012 roku prawie ośmiokrotnie względem poprzedniego roku. Przełożyło się to na udział w rynku w segmencie pojazdów ciężkich na poziomie 13,3 proc. wśród marek zachodnioeuropejskich. W przyszłości firma DAF ma zamiar wzmacniać swoją pozycję rynkową poza Europą, na przykład w Ameryce Południowej, gdzie trwa budowa fabryki, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na koniec 2013 roku.

Wciąż dobre wyniki w Polsce

2012 rok był szóstym z rzędu, w którym DAF pozostał liderem rynku ciężkich pojazdów ciężarowych w Polsce. W ubiegłym roku co czwarty nowy pojazd ciężarowy rejestrowany w segmencie powyżej 16 ton DMC w Polsce był oznaczony logo DAF. Po raz pierwszy marka została też liderem polskiego rynku powyżej 6 ton DMC z udziałem wynoszącym 22 proc.

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie zaszły w 2012 roku w ofercie DAF w naszym kraju jest wprowadzenie usługi PACCAR Financial dla polskich klientów. Przy pomocy usług oferowanych przez PACCAR Financial Polska sfinansowano ponad 20 proc. zakupów nowych pojazdów ciężarowych marki DAF zarejestrowanych w grudniu 2012.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!