Lepsza jakość powietrza w kabinie nowego Volvo FH

26 lutego 2013, 11:10

Volvo Trucks wprowadziło w nowym modelu FH udoskonalenia w celu poprawy jakości powietrza w kabinie. Polegają one przede wszystkim na zastosowaniu tkanin i podzespołów o mniejszej zawartości i emisji substancji chemicznych.

Czyste powietrze w nowym Volvo

Volvo FH - wnętrzeJakość powietrza w kabinie jest od długiego czasu przedmiotem prac badawczych i rozwojowych prowadzonych przez Volvo Trucks. Według Larsa Mårtenssona, dyrektora ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks, kompleksowe podejście koncentrowało się na ograniczeniu wydzielania się związków chemicznych z materiałów wykończeniowych oraz na zapobieganiu przedostawaniu się drobnych cząstek do kabiny poprzez układ klimatyzacji. W ten sposób udało się znacząco ograniczyć emisję substancji zapachowych oraz ilość cząstek stałych i związków organicznych, takich jak np. formaldehyd.

Emisja substancji organicznych – tzw. lotnych związków organicznych (LZO) – z materiałów tekstylnych we wnętrzu jest powszechnym problemem w branży motoryzacyjnej. W większości przypadków emisja ta nasila się, gdy kabina jest mocno nagrzana lub wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Volvo Trucks podeszło do tej kwestii wielostronnie. Z materiałów tekstylnych we wnętrzu kabiny nowej serii FH całkowicie wyeliminowano środki zmniejszające palność, zastępując je – w celu spełnienia przepisów przeciwpożarowych – grubszymi tkaninami o gęstszym splocie. Wszystkie tekstylia posiadają certyfikat zgodności z międzynarodowym standardem Oeko-Tex Standard 100 – co oznacza, że nie zawierają żadnych substancji w niebezpiecznym stężeniu.

Toksyczne związki chemiczne w tworzywach sztucznych i skórze, używanych jako materiały wykończeniowe foteli, koła kierownicy i elementów dekoracyjnych, zostały zastąpione mniej szkodliwymi substancjami, skóra zaś jest garbowana w procesie wolnym od związków chromu. W rezultacie, zredukowano nie tylko emisję LZO, ale także ryzyko tzw. alergii kontaktowych.

W celu zapobieżenia przenikaniu drobin zanieczyszczeń stałych z otoczenia do wnętrza kabiny, świeże powietrze przepływa przez zestaw dwóch aktywnych filtrów o dużej skuteczności. Aby zweryfikować rezultaty, kompletną kabinę Volvo FH poddano testom stanowiskowym w wysokich temperaturach (40° i 65°C). Testy wykazały, że ilość substancji organicznych, unoszących się w powietrzu w kabinie, zmniejszyła się do ułamka dotychczasowych wartości. Następnym celem Volvo jest wdrożenie tych rozwiązań w kolejnych nowo wprowadzanych na rynek modelach pojazdów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!