Alstom, firma z branży inteligentnej i zrównoważonej mobilności, oraz firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru, podpisały porozumienie o współpracy, które dotyczy promowania rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce. Air Products będzie odpowiedzialna za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania w ramach własnego łańcucha dostaw. Natomiast Alstom dostarczy bezemisyjne pociągi napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Wspólne działania w zakresie transformacji energetycznej nw Polsce to kontynuacja partnerstwa Air Products z Alstom podjętego w 2022 roku. Firmy podpisały wówczas list intencyjny dotyczący dekarbonizacji transportu kolejowego w Czechach poprzez zastosowanie niskoemisyjnego wodoru.
W Polsce firma Air Products ma za sobą pierwsze wdrożenia środków transportu publicznego zasilanych wodorem. Po zaprezentowaniu autobusu miejskiego napędzanego wodorem w Jaworznie, przeprowadzonego wspólnie z partnerami − producentem autobusów firmą Solaris, PKM Jaworzno i władzami miasta, firma podjęła kolejne kroki w kierunku zastosowania wodoru w transporcie, tym razem kolejowym.
− Jako światowy lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej inwestujemy w projekty umożliwiające stosowanie niskoemisyjnego wodoru. Wierzymy, że wspólnie z Alstom możemy budować świadomość ekologiczną operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce. Chcemy wdrażać rozwiązania do zasilania paliwem wodorowym środków transportu, w tym także pojazdów szynowych. Razem udowodnimy, że wodór ma zastosowanie w kolejnictwie, a eksploatacja pociągów wodorowych jest solidną technologią, która jest jednocześnie bezpieczna i przyjazna dla środowiska, a także efektywna ekonomicznie – powiedział Jacek Cichosz, Prezes Zarządu Air Products w Polsce.
Alstom wykorzystuje szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii napędowych dla sieci i oferuje bogatą gamę ekologicznych produktów trakcyjnych do zastosowań wodorowych, akumulatorowych, hybrydowych i dwusystemowych oraz w sieciach trakcyjnych i wodorowych.
− Dekarbonizacja transportu i dążenie do neutralności emisyjnej wymaga realnych i natychmiastowych działań. Rozwój innowacyjnego transportu szynowego jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie. Alstom jako pierwszy wprowadził do użytku komercyjnego pociąg wodorowy, który jest już z powodzeniem wykorzystywany w ruchu pasażerskim. Tym samym, Coradia iLint™ to jedyny na świecie działający pasażerski pociąg wodorowy, który charakteryzuje się nie tylko pełną bezemisyjnością, ale i wydajnością energetyczną. Bazując na doświadczeniu w rozwijaniu innowacyjnych technologii, wspólnie z Air Products jesteśmy gotowi na wprowadzenie pociągu wodorowego na polskie tory, współuczestnicząc tym samym w wodorowej rewolucji – mówi Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Komentarze