Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zakłada wprowadzenie dla przewoźników prowadzących działalność na terenie RP możliwości czasowego korzystania z „pojazdu najmowanego”, który jest zarejestrowany na terytorium innego państwa UE.
Autorzy projektu proponują dopisanie w ustawie pojęcia „pojazd najmowany”, które zostało zdefiniowane jako:
Art. 4. 25) pojazd najmowany zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego – pojazd zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego, który za wynagrodzeniem i na czas określony jest przekazywany do dyspozycji przedsiębiorcy wykonującego krajowy transport drogowy rzeczy, międzynarodowy transport drogowy rzeczy lub niezarobkowy przewóz drogowy rzeczy, na podstawie umowy z przedsiębiorstwem udostępniającym ten pojazd.” – cytuje portal prawodrogowe.pl.
Na portalu prawodrogowe.pl można znaleźć również fragment ustawy opisujący zasady korzystania z takiego pojazdu:
„art. 11d w brzmieniu: „11d. 1. Dopuszcza się wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy, międzynarodowego transportu drogowego rzeczy oraz niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy pojazdem najmowanym zarejestrowanym lub dopuszczonym do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego, pod warunkiem, że: a) korzystanie z takiego pojazdu nie trwa dłużej niż przez kolejnych 90 dni w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu, b) umowa dotyczy wyłącznie najmu pojazdu bez kierowcy i nie towarzyszy jej umowa o świadczenie usług zawarta z tym samym przedsiębiorstwem dotycząca kierowców lub personelu towarzyszącego, c) najmowany pojazd pozostaje w wyłącznej dyspozycji przedsiębiorstwa użytkującego pojazd przez cały okres obowiązywania umowy najmu. 2. Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, potwierdza się umową najmu lub poświadczonym wyciągiem z umowy zawierającym w szczególności imię i nazwisko w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub nazwę wynajmującego, najemcy, datę i okres obowiązywania umowy oraz dane umożliwiające identyfikację pojazdu.”
Komentarze