Transport gazu na podwójnym gazie

28 sierpnia 2023, 11:16

Patrol małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał w czwartek 24 sierpnia cysternę, która służyła do transportu skroplonych węglowodorów gazowych – ADR. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca pojazdu znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

Ciężarówka przewożąca gaz, którą prowadził kierowca na podwójnym gazie, została zatrzymana na odcinku Drogi Krajowej nr 7 w okolicach Miechowa. Pojazd należący do polskiej firmy poruszał się na trasie Sędziszów-Zakopane. Test alkomatem wykazał wynik 0,46 promila. W efekcie ta rutynowa kontrola zakończyła się dla niego przekazaniem w ręce miejscowych funkcjonariuszy policji.

Zgodnie z prawem stan po użyciu alkoholu mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila – 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm³ wydychanego powietrza. To wykroczenie, za które grozi grzywna od 2500 zł, areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, a od 17 września 2022 również 15 punktów karnych.

Wynik powyżej 0,5 promila oznacza stan nietrzeźwości – wówczas jazda jest uznawana za przestępstwo. Może za to grozić m.in. kara grzywny, ograniczenie wolności do 2 lat, czy zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!