Zwiększona liczba kontroli przewoźników spoza Unii Europejskiej! Taką decyzję podjęła ITD.

4 marca 2024, 10:35

W odpowiedzi na postulaty polskich przewoźników, którzy oczekują działań na rzecz uczciwej konkurencji od służb kontrolnych, Inspekcja Transportu Drogowego zwiększyła liczbę kontroli przewoźników z Ukrainy o 34%. Dodatkowo są prowadzone także skoordynowane kontrole z udziałem innych służb w wybranych punktach.

fot. GITD

Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego w styczniu i lutym 2023 roku przeprowadziły dokładnie 1739 kontroli przewoźników drogowych z Ukrainy. W analogicznym okresie tego roku jest to 2640 kontroli, czyli o 34 % więcej.

Również inspektorzy Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej GITD, zwiększyli liczbę takich kontroli. W okresie dwóch miesięcy ubiegłego roku odnotowano w sumie 347 kontroli, z czego 306 dotyczyło przewoźników z Ukrainy, natomiast w 2024 roku było ich 621, w tym 605 kontroli samochodów z ukraińską tablicą rejestracyjną.

Inspekcja Transportu Drogowego jest również inicjatorem skoordynowanych działań kontrolnych wykonywanych wspólnie z policją, Krajową Administracją Skarbową oraz  Strażą Graniczną, które prowadzone są w systemie 24h na wyznaczonych na terenie całego kraju punktach. Działania służb ukierunkowane są na kontrole wyłącznie przewoźników spoza UE. Sprawdzane jest m.in. respektowanie umów i przepisów międzynarodowych.

Celem umożliwienia przekazania informacji o nieprawidłowościach w przewozach drogowych na poziomie GITD i WITD uruchomiono na stronach internetowych, w widocznym miejscu, anonimowy formularz zgłoszeniowy dotyczący wykonywania kabotażu przez przewoźników z krajów trzecich. Dodatkowo wszystkie Inspektoraty założyły również dedykowane infolinie. Niemniej jednak zainteresowanie tą formą kontaktu jest znikome.

fot. GOV

Kierownictwo GITD po przeprowadzeniu szeregu analiz i audytów wprowadziło zmiany organizacyjne mające na celu optymalizację procesów oraz usprawnienie funkcjonowania ITD, które doprowadzą w niedalekiej przyszłości do zwiększenia efektywności prowadzonych kontroli. Kierownictwo GITD za konieczne uważa również przygotowanie projektów ustaw dotyczących zmiany struktur w tym odzespolenia WITD oraz zmiany statusu inspektora na funkcjonariusza służb mundurowych. Inspekcja ściśle współpracuje w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury oraz jest otwarta na dialog z pracownikami Inspekcji, którego zabrakło w ostatnich latach.

Pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje o ograniczeniu działań kontrolnych inspektorów ITD oraz skierowanie ich głównie wobec polskich przewoźników nie zostały sprawdzone u źródła i nie odpowiadają rzeczywistości. Artykułowane przez związki zawodowe postulaty, dotyczące potrzeby zmian organizacyjnych w ITD są oczywiste i obecne kierownictwo Inspekcji oraz Ministerstwa Infrastruktury jako pierwsze od wielu lat podjęło wysiłek, aby wprowadzić je w życie.

Prace nad niezbędnymi zmianami przepisów ustaw oraz nad ustawą o inspekcji transportu drogowego ruszyły i konkretne propozycje Ministerstwa Infrastruktury będą konsultowane zarówno przez przewoźników jak i przedstawicieli inspektorów. Główny Inspektor jak i Wojewódzcy Inspektorzy mają pełną świadomość odpowiedzialności wynikającej z organizacji i sposobu realizacji działań kontrolnych i na bieżąco reagują na pojawiające się skutki kryzysu na rynku przewozów drogowych. – czytamy w komunikacie prasowym ITD

źródło: GOV

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!