Kontrole ITD, które zakończyły się poważnymi konsekwencjami

27 maja 2024, 9:01

Przez brak stanów normatywnych pojazdów inspektorzy z lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali zestaw trzech pojazdów i busa przewożącego zwierzęta. Jakie konsekwencje czekały na kierowców?

fot. GITD

Kilka dni temu na wysokości drogi ekspresowej S12 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali zestaw składający się z kilku pojazdów. W środku kontenerów znajdował się granit przewożony z Gdańska do Lublina.

Kontrolerzy zatrzymali pojazd ze względu na niedopuszczalną konfigurację, składającą się z trzech pojazdów. Dodatkowo bardzo prawdopodobne było przekroczenie masy rzeczywistej zestawu. Dopuszczalna waga to 40 ton, tymczasem w tym zestawie wynosiła 73 tony. Przeciążone były również poszczególne grupy osi. W okresie objętym kontrolą kierowca dopuścił się 35 naruszeń z zakresu czasu pracy. Kontrola zakończyła się nałożeniem przez inspektorów mandatów karnych i wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika.

fot. GITD

Podobny przypadek z przekroczoną dopuszczalną masą pojazdu miał miejsce na drodze ekspresowej S19. Bus, który transportował ponad 20 cieląt, przekroczył wagę pojazdu o prawie 3 tony. Inspektorzy nie stwierdzili naruszenia dobrostanu transportowanych zwierząt, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zgodności z przepisami, zakazano kierowcy kontynuowania przewozu do czasu częściowego rozładunku zwierząt.

W konsekwencji kierowcę busa ukarano mandatem karnym.

źródło: GOV

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!