Infrastruktura i komunikacja – Forum Gospodarcze w Toruniu

13 lutego 2014, 15:07

W Toruniu odbędzie się Forum Gospodarcze, podczas którego omawiane będą między innymi plany, a także zrealizowane już projekty z zakresu infrastruktury i komunikacji. Poruszony również zostanie temat inteligentnych systemów transportowych, a także kwestie dotyczące Internetu szerokopasmowego.

Budowa dróg, systemy transportowe i internet

W najbliższych latach, zgodnie z perspektywą na lata 2014-2020, a także przy prognozowanym wzroście gospodarczym, zrealizowanych zostanie wiele znaczących inwestycji budowlanych. W dalszym ciągu występuje bowiem konieczność budowy nowej oraz modernizacji przestarzałej infrastruktury. Inwestycje te powinny przyczynić się do dużego ożywienia w branży budowlanej, jednak bardzo istotna jest współpraca między wykonawcami a inwestorami publicznymi. W rozmowach na ten temat udział wezmą Krzysztof Michalski – prezes Agencji Mienia Wojskowego, Michał Świtalski prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Radosław Kubaś – starszy menedżer Deloitte Polska. Rozmowę poprowadzi Olgierd Dziekoński – minister w kancelarii Prezydenta RP.

W kontekście nowych inwestycji znaczenia nabierają również inteligentne systemy transportowe. Są one połączeniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych z infrastrukturą transportową oraz pojazdami w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zwiększenia efektywności procesów transportowych oraz ochrony środowiska naturalnego. Z takich rozwiązań korzystają już największe miasta, jednak jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia. Między innymi o planowanych inwestycjach w inteligentne systemy transportowe rozmawiać będą: Zbigniew Rynasiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Dr Marek Cywiński – Dyrektor Generalny Kapsch Telematic Services, Stanisław Żmijan – przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury dr inż. Marek Litwin – prezes Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Gorzkowski, szef działu PR i Marketingu Kapsch Telematic Services.

Z perspektywy infrastruktury i komunikacji poważną inwestycją, a także szansą dla mieszkańców i przedsiębiorców jest szerokopasmowy dostęp do Internetu. W Polsce liczba łączy szerokopasmowych jest dwukrotnie niższa niż np. w Niemczech i wynosi  16 na 100 mieszkańców. Najgorzej jest na wschodzie Polski, zwłaszcza w województwach świętokrzyskim i lubelskim. Dlatego też zarówno Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jak i Unia Europejska koncentrują się właśnie na tych obszarach. Na inwestycję w internet szerokopasmowy dla ściany wschodniej ma zostać przeznaczone aż 1,4 mld zł, z czego miliard to środki unijne. Czy są one jednak opłacalne? Na te i inne pytania odpowiedzą m.in.: Małgorzata Olszewska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Iwona Wendel – podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Rozwoju, Krzysztof Witoń – prezes Zarządu Hawe S.A.. Moderatorem dyskusji będzie Grzegorz Napieralski – poseł na sejm RP.

Forum Gospodarczego w Toruniu odbędzie się w dniach 3-4 marca 2014 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!