Drogowo-szynowy Mercedes-Benz Unimog

27 października 2014, 14:10

Podczas największych na świecie targów branży kolejowej – Innotrans w Berlinie – do klienta trafił pierwszy drogowo-szynowy Unimog nowej generacji.

Odbiorcą pojazdu jest firma Sasol z Brunsbüttel, która zatrudnia około 600 osób, a do realizacji większości zamówień wykorzystuje transport kolejowy. Unimog U 423 będzie odpowiadał za przetaczanie wagonów cystern i dołączy do egzemplarza U 400, którego Sasol używa już od 10 lat. W porównaniu ze swoim poprzednikiem nowy model ma oszczędniejszy, bardziej przyjazny środowisku silnik zgodny z Euro VI, wyróżnia się jeszcze lepszą trakcją oraz bardziej ergonomiczną kabiną.

Sasol jest producentem alkoholi tłuszczowych i ich pochodnych oraz chemikaliów specjalnych, takich jak wysokiej czystości tlenki glinu. Nowa inwestycja niemieckiej firmy stanowi pewien sygnał – wraz z Unimogiem restrykcyjne normy czystości spalin trafiają z dróg na tory. W silnikach wysokoprężnych pojazdów użytkowych zgodnych z Euro VI emisję cząstek stałych i tlenków azotu ograniczono względem jednostek Euro V nawet o 90 proc., a w porównaniu z rokiem 1990 emisja ta spadła o 88-98 proc. Równocześnie, rosnąca wydajność silników pozwala na znaczne zmniejszenie wydatków na paliwo i w dalszym stopniu zwiększa równowagę środowiskową.

Cena Unimoga do przeprowadzania manewrów przetaczania jest znacznie niższa od ceny lokomotywy manewrowej. Przystępne są także koszty jego eksploatacji. Unimog U 423 dysponuje jednostką o mocy 170 kW (231 KM). Nowa generacja modelu z silnikami Euro VI zadebiutowała na rynku w ubiegłym roku.

Unimog U 423 przekazany właśnie klientowi dysponuje nowym systemem prowadzenia szybowego współpracującym z magistralą CAN, opracowanym przez producenta zabudowy firmę Zagro. Czuwa on nad pewnym prowadzeniem szybowym i spełnia najnowsze przepisy bezpieczeństwa. Jednostka sterująca komunikuje się z magistralą CAN pojazdu. Wagonowy układ hamulcowy pojazdu kolejowego zasilany jest od przystawki odbioru mocy napędzanej przez silnik Unimoga. Wydajność 1750 l/min oraz 425-litrowy zbiornik powietrza gwarantują szybkie wypełnienie zbiorników hamulców przetaczanych składów.

Unimog U 423 o rozstawie osi 3000 mm legitymuje się dopuszczalną masą całkowitą o wartości 13 ton i może przetaczać składy o masie do 1000 ton. Jego ogromny uciąg w połączeniu ze stosunkowo niewielką masą własną udało się osiągnąć dzięki korzystnemu współczynnikowi tarcia guma-stal. Kompaktowe wymiary osi sprawiają, że drogowo-szynowy Unimog nie potrzebuje osobnego napędu kolejowego. Montowane fabrycznie sprzęgło hydrokinetyczne zwiększa siłę napędową jednostki napędowej i umożliwia płynne holowanie bez zużywania sprzęgła.

Unimog to pojazd dopasowany do potrzeb firmy Sasol – może być szybko przełączany z wersji drogowej na torową, co usprawnia manewry zestawiania pociągów. Jednocześnie spełnia wysokie wymogi stawiane nowoczesnym ciężarówkom w zakresie komfortu. Nowy model dysponuje zoptymalizowaną kabiną z panoramiczną szybą, zapewniającą doskonałe pole widzenia, a także innymi rozwiązaniami zapewniającymi wygodę użytkowania na co dzień – m.in. wielofunkcyjną dwupłaszczyznowo regulowaną kierownicą oraz wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!