Polak wśród najlepszych kierowców Young European Truck Driver

28 kwietnia 2015, 9:10

Lars Sondergård z Danii wygrał finał konkursu Scania Young European Truck Driver. Reprezentant Polski, Bartosz Zapart zdobył nagrodę Ecolution, jako najbardziej wydajny kierowca w Europie.

Ostateczna rozgrywka miała miejsce w sobotę, 25 kwietnia w Södertälje w Szwecji. Obserwowało ją na żywo około 10 000 osób. Lars Sondergård, który wziął udział w finale YETD już po raz drugi pokonał 25 innych, najbardziej utalentowanych, młodych kierowców z całej Europy.

– „To było wspaniałe móc widzieć, jak skupieni i zaangażowani są kierowcy biorący udział w konkursie. Tylko jeden z nich zdobył tytuł mistrza, ale myślę, że każdy z 26 kierowców może uważać się za zwycięzcę.” – mówi Erik Ljungberg, wiceprezes i dyrektor Scania Corporate Relations.

Eric Ljungberg - triumfator zawodów
Eric Ljungberg – triumfator zawodów

Do ostatniej konkurencji zwanej od kształtu trasy „Super Z”, przeszło trzech kierowców: Lars Sondergård z Danii, Thomas Knüsel ze Szwajcarii oraz faworyt zawodów Patrick Schildmann z Niemiec. Pierwszą nagrodą była nowa Scania o wartości 100 000 euro. W konkursie YETD wzięło udział ponad 22 000 kierowców z całej Europy.

Podczas dwudniowego finału odbyły się liczne konkurencje, sprawdzające wiedzę i umiejętności kierowców, takie jak przewidująca i ekonomiczna jazda, zabezpieczenie ładunku, sprawdzenie zestawu przed wyruszeniem w drogę, gaszenie pożaru, manewrowanie i oczywiście „Knock the King”, czyli przewracanie wyznaczonych słupków czterema narożami zestawu. Na drodze i placu manewrowym uczestnicy mieli okazję pokazać się z jak najlepszej strony, jako uważni, odpowiedzialni i wysoko wykwalifikowani kierowcy.

Bartosz Zapart z Polski wyróżnił się w wyjątkowy sposób. W piątek, 24 kwietnia przejechał konkursową trasę najszybciej zużywając zarazem najmniej paliwa! Organizatorzy konkursu YETD przyznali mu nagrodę Ecolution, jako kierowcy, który jeździ najbardziej efektywnie.

– „Uczyłem się ekonomicznej jazdy od najlepszych trenerów jakich ma Scania Polska. Treningiem jest dla mnie codzienna praca. Ciągle staram się być lepszy. Być może to przyniosło mi zwycięstwo.” – mówi Bartek. 

Bartosz Zapart odbiera nagrodę
Bartosz Zapart odbiera nagrodę

Pakiet „Ecolution by Scania” jest ukierunkowany na wszechstronne zwiększanie wydajności i opłacalności eksploatacji pojazdu. Nagroda Ecolution przyznawana w ramach YETD ma zwrócić uwagę, jak wiele zależy od kierowcy i uhonorować tych, którzy najbardziej przyczyniają się do ograniczenia kosztów i zwiększenia zysków firmy transportowej.

Young European Truck Driver jest jednym z głównych elementów globalnego Konkursu Kierowców Scania, którego początki sięgają 2003 r. Uwypuklając wagę pracy kierowcy, Scania chce przyciągnąć do zawodu młodych, uzdolnionych ludzi.

– „Kierowca ma do odegrania zdecydowanie najważniejszą rolę w transporcie drogowym. Pojazdy i infrastruktura są ważne, ale niskie zużycie paliwa i wysoki poziom bezpieczeństwa wynika głównie z tego, jak zachowa się człowiek. Poprzez YETD Scania chce podnieść status kierowców zawodowych i podkreślić ich odpowiedzialność za zysk firm przewozowych, bezpieczeństwo na drogach, a także ograniczenie wpływu człowieka na środowisko. Chcemy, aby w transporcie pracowało więcej młodych kierowców, uzdolnionych i otwartych na wiedzę.” – mówi Erik Ljungberg.

Konkurs Scania Young European Truck Driver jest wspierany przez Komisję Europejską i Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU). Jego sponsorami są Michelin i Volkswagen. Scania organizuje podobne konkursy w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. W latach 2014/15 wzięła w nich udział rekordowa liczba 100 000 osób.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!