febi: elektronicznie sterowane sprzęgła wentylatora

Witold Hanczka, 29 października 2015, 13:44

Sprzęgła wentylatora odgrywają istotną rolę przy wymuszonej regulacji przepływu powietrza chłodzącego. Wraz z wentylatorem odpowiadają – szczególnie przy wysokim obciążeniu silnika – za utrzymywanie temperatury cieczy chłodzącej w optymalnym zakresie zapobiegając uszkodzeniu silnika w wyniku przegrzania.

febiSterowanie sprzęgła wentylatora w zależności od budowy odbywa się przy pomocy bimetalu lub elektroniki. Sterowanie elektroniczne jest wynikiem rozwoju bimetalowego sprzęgła wiskotycznego. Jest ono elektronicznie kontrolowane przez sterownik silnika i w przypadku wahań temperatury w układzie chłodzenia wykazuje wyraźnie szybsze czasy reakcji.

Najważniejsze zalety elektronicznie sterowanych sprzęgieł wentylatora:
– Wymuszona – w zależności od potrzeby – regulacja przepływu powietrza chłodzącego zapewnia szczególni wydajny dopływ powietrza chłodzącego i obniża poziom hałasu
– Temperatura cieczy chłodzącej utrzymywana jest w optymalnym zakresie, a dzięki temu zapewniona jest ochrona silnika przed przegrzaniem
– Ograniczona do minimum zapotrzebowanie na energię prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa

febi-on-pagefebi bilstein jest autoryzowanym dystrybutorem elementów termiki silnika, których producentem jest dostawca na pierwszy montaż – firma BorgWarner.

Cały asortyment febi bilstein do samochodów użytkowych dostępny jest na stronie: www.trucks.febi-parts.com

Komentarze

Brak komentarzy