Osuszacze powietrza, filtry cieczy chłodzącej i filtry hydrauliczne

13 czerwca 2010, 0:00

Silniki narażone na ekstremalne obciążenia, jak te w samochodach ciężarowych i maszynach ciężkich, wymagają sprawnego chłodzenia, co zapewniają skuteczne filtry cieczy chłodzącej. Niezawodność i trwałość układów hydraulicznych i pneumatycznych zapewniają zaś osuszacze powietrza i filtry hydrauliczne.


Filtry cieczy chłodzącej
Filtry cieczy chłodzącej stosowane są w układach chłodzenia dużych silników stosowanych w samochodach ciężarowych i maszynach ciężkich. Silniki te narażone są na ekstremalne obciążenia w trudnych warunkach pracy, dlatego bardzo ważna jest wysoka sprawność systemu chłodzenia silnika. Filtry cieczy chłodzącej funkcjonują w układzie chłodzenia silnika jako filtry bocznikowe, przez które przepływa tylko niewielka część płynu chłodzącego silnik. Filtry tego typu posiadają papierową lub włókninową przegrodę filtracyjną, która służy do oczyszczania mechanicznego cieczy chłodzącej z zanieczyszczeń stałych dostających się z zewnątrz oraz powstających wewnątrz układu chłodzenia silnika. Zawierają one także kombinację substancji chemicznych chroniących metalowe powierzchnie układu chłodzenia przed korozją oraz erozją spowodowaną występowaniem zjawiska kawitacji. Substancje te rozpuszczając się powoli w przepływającej przez filtr cieczy chłodzącej stabilizują jej pH oraz twardość, utrzymując przez to wysoką przewodność cieplną medium chłodzącego.

Wnętrze puszki filtra pokryte jest warstwą żywicy epoksydowej, zabezpieczającej przed korozją spowodowaną niewłaściwą zawartością substancji chemicznych w płynie chłodzącym lub przeprowadzeniem w sposób niewłaściwy czynności serwisowych. Sprężyna dociskająca o specjalnej konstrukcji, dostosowana w filtrach cieczy chłodzącej marki Filtron daje pewność, że wszystkie elementy filtra zostaną dociśnięte do pokrywy, gwarantując szczelność połączeń.

Wkłady filtracyjne są wykonywane ze specjalnie zaprojektowanych materiałów filtracyjnych, dedykowanych obecnie stosowanym cieczom chłodzącym. Zadaniem tych materiałów jest odseparowanie zanieczyszczeń stałych z chłodziwa. Podkładka dystansująca sprężynę od wewnętrznej powierzchni puszki zabezpiecza przed uszkodzeniem powłoki ochronnej z żywicy epoksydowej. Kostka substancji czynnej znajdująca się wewnątrz filtra, uwalniając się, zapobiega wytrącaniu się kamienia, procesom korozji i kawitacji.


Filtry hydrauliczne
Filtry oleju hydraulicznego znajdują się w wielu maszynach i urządzeniach pracujących niejednokrotnie w skrajnie trudnych warunkach. Niezawodność systemu hydraulicznego zależy w dużym stopniu od własności oleju oraz trwałości poszczególnych elementów (pompy, zaworów, uszczelnień, siłowników i in.), narażonych na działanie wysokich ciśnień, ścieranie oraz erozję spowodowaną występowaniem zjawiska kawitacji. Aby zapewnić optymalne warunki eksploatacji systemu hydraulicznego stosuje się filtry, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się w oleju hydraulicznym.

W systemach hydraulicznych najczęściej stosuje się filtry w obudowach rozbieralnych z wymiennymi wkładami. W systemach hydraulicznych wymagających dokładnego oczyszczania stosuje się powszechnie wkłady filtracyjne z przegrodą wykonaną ze specjalnego papieru lub włókniny filtracyjnej, często plisowanej, wraz z siatką stalową o drobnym splocie. Filtry te cechują się bardzo dobrymi własnościami filtracyjnymi i wysoką odpornością na obciążenia mechaniczne.

Osuszacze powietrza

Osuszacze powietrza są to filtry, których zadaniem jest wyłapanie wilgoci z powietrza wtłaczanego do instalacji pneumatycznych. Oczyszczają one także powietrze z zanieczyszczeń stałych. Filtry tego gypu znajdują zastosowanie w instalacjach pneumatycznych zarówno stacjonarnych, jak i znajdujących się na wyposażeniu samochodów ciężarowych i maszyn ciężkich. Ponieważ w układach pneumatycznych stosuje się elementy wykonane z dużą dokładnością, nie tolerują one wody, która intensyfikuje zjawisko korozji.

Filtry tego typu mają konstrukcję podobną do filtrów oleju typu spin-on, przy czym zamiast przegrody filtracyjnej znajduje się tutaj specjalny granulat o własnościach silnie higroskopijnych. Granulat ten ma za zadanie przede wszystkim wyłapywanie i wiązanie cząstek wilgoci znajdującej się w przepływającym powietrzu. Silnie higroskopijny granulat z bardzo dużą dokładnością usuwa wilgoć z powietrza znajdującego się w układzie.

Regularna wymiana osuszaczy, zwłaszcza przed okresem zimowym, jest zalecana ze względu na to, że zapobiega skraplaniu się wody w układzie. W niskich temperaturach zamarzająca woda może doprowadzić do awarii bądź uszkodzenia układu pneumatycznego.

Źródło: Filtron

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!