Kontrola łożyska oporowego wysprzęglika – zapobieganie uszkodzeniom sprzęgła w pojazdach ciężarowych

14 lutego 2011, 14:07

Przyczyną awarii sprzęgła w pojazdach ciężarowych jest często wadliwa praca układu wysprzęglania. Jego uszkodzenie w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do całkowitego zużycia sprzęgła. Doświadczenie inżynierów i mechaników ZF Services wskazuje, że kontrola łożyska oporowego wysprzęglika sprzęgła jest typową czynnością serwisową wymagającą szczególnej uwagi. Serwisowanie tego elementu z należytą dokładnością pozwala uniknąć ewentualnych kosztów wynikających z uszkodzenia sprzęgła.

Poniżej zostały opisane wybrane okoliczności, w których może dojść do uszkodzenia łożyska oporowego wysprzęglika, a w konsekwencji także całego sprzęgła.

Nieosiowa praca łożyska oporowego

Do uszkodzenia łożyska oporowego wysprzęglika może dojść w sytuacji, gdy inne elementy sprzęgła, takie, jak tuleja prowadząca, czy widełki wyłączające odkształcą się lub zużyją. Jeżeli sprężyna membranowa zostanie przesunięta odśrodkowo, może dojść do zwiększenia się tarcia w punkcie jej styku z dociskiem. Przez to, siła docisku zmniejsza się, a sprzęgło zaczyna się ślizgać.

Nieprawidłowa instalacja łożyska oporowego wysprzęglika

Jeżeli łożysko oporowe wysprzęglika zostanie zainstalowane w nieprawidłowej pozycji, widełki wyłączające mogą zaklinować się na tulei prowadzącej. Pierwszym odczuwalnym przez kierowcę objawem takiej sytuacji będzie stosunkowo toporna praca sprzęgła. Skróceniu ulegnie droga wycisku, co może spowodować problemy z wysprzęglaniem. Ze względu na powstałe skrzywienie, siła sprężyny membranowej będzie mniejsza, a sprzęgło szybko zacznie się ślizgać.

 

Zużycie innych elementów układu sprzęgłowego

Zużycie mechanizmu wyłączającego może powodować powstawanie oporu na pedale sprzęgła. W takiej sytuacji szczególną uwagę należy poświęcić:
• powierzchni tulei prowadzącej,
• powierzchni styku widełek wyłączających,
• samym widełkom wyłączającym.
Jeżeli elementy te są w znacznym stopniu zużyte lub zatarte charakterystyka zmiany biegów może ulec pogorszeniu. Możliwe konsekwencje to: zwiększone drgania, utrudnione wysprzęglanie oraz ciężka praca sprzęgła
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

94.158.233.*, 14 czerwca 2011, 22:10 0 0

Niejako poruszono temat wagi jakości wykonywanej naprawy (wymiany) sprzęgła i mechanizmu sterowania łącznie. Jednakże bardziej interesujące jest zużycie przy prawidłowych warunkach eksploatacji (trwałość łożyska). Jedną z najczęstszych i najkosztowniejszych awarii sprzęgła jest właśnie uszkodzenie łożyska. O ile przy eksploatacji dalekobieżnej z łatwością możemy przewidzieć czas życia łożyska, o tyle dla pojazdów "kręcących się w koło komina" trudno określić czas pracy łożyska w przełożeniu na km. Dlatego też w grupie identycznych pojazdów eksploatowanych w cyklu miejskim lub na tzw. budowach rozbieżność w km przypadających na czas życia łożyska jest bardzo znacząca. Trzeba, więc kalkulować naprawę w średnim czasie eksploatacji a nie w minimalnym czasie jak robi sie to w tzw. międzynarodówce.
Warto by, więc zastanowić się nad wprowadzeniem urządzenia diagnostycznego opierającego się na wibroakustyce (podobnego do urządzeń SKF służącego do badań maszyn produkcyjnych). Mechanik za pomocą takiego sprzętu mógłby w szybki sposób diagnozować ten wrażliwy element w bardzo krótkim czasie.

Marcin

Odpowiedz