Czterech polskich kierowców ciężarówek trafi do więzienia za przewóz imigrantów do UK

24 marca 2016, 12:58

Czterej polscy kierowcy ciężarówek zostali skazani na pięć lat za próbę przemytu 68 nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii.

Mężczyźni ukrywali mężczyzn, kobiety i dzieci wśród transportu lodówek, kiedy zostali zatrzymani przez urzędników imigracyjnych w porcie Essex Harwich w czerwcu ubiegłego roku.

Dariusz Mokrogulski lat 45, Dariusz Dróżdż lat 40, Grzegorz Czechowski lat 39 i Radosław Ćwikła lat 39, którzy przyznali się do ułatwiania nielegalnego wjazdu obywateli spoza UE do Wielkiej Brytanii w poniedziałek, zostali złapani podczas kontroli rentgenowskiej, a także dzięki działaniom wywiadowczym.

comp-1-edit-1-589x442

Podczas wydawania wyroku skazującego sędzia Charles Gratwicke z Chelmsford Crown Court, zwrócił uwagę jak istotne jest zabezpieczenie granic w celu ochrony obywateli Wielkiej Brytanii. Powiedział: „Skuteczna kontrola graniczna jest jednym ze sposobów, w jaki kraj może najpierw zdecydować, czy chce, aby osoby z zewnątrz dostały się do kraju, czy też nie. Jest to sposób zapobiegania przedostawania się ludzi, którzy mogą być szkodliwi dla tego kraju.”

Zwrócił uwagę, że mężczyźni podróżowali w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii trzykrotnie. Sędzia zwrócił uwagę że: „Jasne jest, że nie był to pierwszy raz, kiedy skazani brali udział w doprowadzeniu obywateli spoza UE do Wielkiej Brytanii. To nie był przypadek, gdy zbierani nielegalnego imigranta na drodze. To było uzgodniona i planowana operacja”

Prokurator Laura Kenyon powiedział, że nielegalni imigranci składała się z 35 afgańskich Sikhów (w tym 11 dzieci), 22 chińskich dorosłych, 10 wietnamskich (w tym czworo dzieci) oraz Rosjanki.

Jeden z kierowców powiedział śledczym, że dostał 1000 funtów za każdego przewiezionego imigranta.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!