Zakaz ruchu dla ciężarówek a upały – opinie kierowców

10 sierpnia 2015, 9:26

Obowiązujący na terenie RP okresowy zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton d.m.c. to dla kierowców żadna nowość. W pewnych okolicznościach stosowanie się do tego zakazu bywa jednak szczególnie uciążliwe – na przykład podczas trwających upałów.

Zakaz jazdy – czy powinien obowiązywać w czasie upału?

parking tir fot. Wikipedia

W miniony weekend w wielu rejonach Polski rejestrowano wyjątkowo wysokie temperatury, zbliżające się do rekordowego wyniku w skali kraju (40,2 st. C z 1921 r.). Z powodu upału cierpią ludzie, zwierzęta i otaczająca nas przyroda. Kto odczuwa największy dyskomfort?

Jedną z grup szczególnie poszkodowanych są kierowcy pojazdów ciężarowych, którzy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. z 2013, poz. 839), nie mogą pracować przez większą część weekendu. Kierowcy zmuszeni do stania na rozgrzanych parkingach słabo radzą sobie z upałem. Wielu z nich, za pośrednictwem mediów, apelowało do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o czasowe zniesienie zakazu ruchu. Reakcji ze strony Ministerstwa nie było. Ale według synoptyków, przed nami jeszcze przynajmniej kilkanaście dni upałów.

W czasie wakacji zakaz ruchu pojazdów powyżej 12 ton d.m.c. obowiązuje w piątki od 18.00 do 22.00, w soboty od 8.00 do 14.00 i w niedziele od 8.00 do 22.00. W nadchodzący weekend czas oczekiwania na powrót do jazdy będzie jeszcze dłuższy. Ze względu na przypadające w sobotę święto Wniebowzięcia NMP, zakaz będzie obowiązywał tego dnia od 8.00 do 22.00, czyli tak jak w niedzielę.

Podobnie jak po ogłoszeniu propozycji GDDKiA, dotyczącej wprowadzenia zakazów wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych, w mediach społecznościowych trwa spór kierowców zawodowych i kierowców osobówek. Ci drudzy są przeważnie niechętni zawieszeniu weekendowego zakazu. Obok argumentów dotyczących potencjalnie trudnej sytuacji na drogach (korki) pojawiają się sugestie niszczenia nagrzanej nawierzchni dróg przez ciężkie pojazdy.

Czy zniesienie weekendowego zakazu jazdy dla pojazdów o masie powyżej 12 t. to dobre rozwiązanie? Zachęcamy do wyrażania swojej opinii w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Bombik, 13 czerwca 2019, 11:09 0 -1

Dobre rozwiazanie . dodatkowo w upalne dni zwiększyć kontrolę ITD na wszystkich drogach krajowych i elspresowych. A za złamanie zakazu plus dodatkowo przeładowany zestaw w takim upale kary do 500tys zł .

Odpowiedz