Najdłuższe ciężarówki na świecie

11 stycznia 2016, 10:04

Samochody ciężarowe, których przyczepy zdają się ciągnąć w nieskończoność, to normalny widok na bezkresnych drogach Australii. Każdego dnia ponad gabarytowe naczepy przemierzają kraj wielkości kontynentu, wzdłuż i wszerz. Nie powinno zatem dziwić, ze to właśnie w tym kraju zbudowana została najdłuższa ciężarówka świata.

Na pewno całej branży znana jest głośna akcja “TIRy na tory”. Jednak, w przypadku Australii, kraju moglibyśmy użyć parafrazy “tory dla TIRów”, bowiem zestawy w tym kraju niejednokrotnie przypominają znacznie bardziej pociągi aniżeli samochody ciężarowe znane z naszych dróg. W dużej mierze taka specyfika transportu wynika z potrzeby dotarcia do miejsce mniej zurbanizowanych i bez infrastruktury kolejowej.

W filie można zobaczyć najdłuższy zestaw transportowy na świecie, który jest własnością firmy wydobywającej surowe. Zestaw nosi nazwę 3B, której nadano przydomek stonogi, i jest unikatową konstrukcją wykonaną specjalnie dla australijskiej firmy kopalnianej. Zestaw waży 205 ton i mierzy prawie 50 metrów. Jako ciekawostkę można również dodać, że wyposażony jest w 18 biegową skrzynię biegów, 515 konny silnik, a w baku znajduje się tona paliwa. Ciężarówka jest eksploatowana 24 godziny na dobę i w ciągu roku przewozi towary o łącznej masie 1/4 miliona ton. Firma, która zbudowała zestaw była na tyle zadowolona z tego jak się sprawuje, że wyprodukowano drugi egzemplarz.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!