Volvo Trucks oferuje klientom pomoc specjalistów w dziedzinie zużycia paliwa

26 października 2007, 0:00

Volvo Trucks oferuje swoim klientom pomoc ze strony konsultantów, której celem jest zmniejszenie zużycia paliwa. W podręcznym arsenale mają oni opracowaną przez Volvo koncepcję „Fuelwatch”. Ze strony klientów płyną informacje o obniżeniu kosztów związanych z paliwem nawet o osiem procent.

Przed dwoma laty firma Volvo Trucks wprowadziła na rynek program nazwany „Fuelwatch” (strażnik paliwa). Pod tą wspólną nazwą kryją się produkty i usługi, które mają za zadanie pomóc klientom w obniżeniu zużycia paliwa. Za kluczowe elementy tej koncepcji uznano prawidłowe wyposażenie samochodu ciężarowego, regularną obsługę serwisową, dobrze wyszkolonych kierowców oraz stałą analizę zużycia paliwa. Koncepcja odniosła sukces – wielu dużych klientów potwierdziło uzyskanie znacznych oszczędności po stronie kosztów w wyniku mniejszego zużycia paliwa.

Ostatnią nowością w ramach koncepcji Fuelwatch jest usługa określona mianem Usługi Zarządzania Paliwem (FMS – Fuel Management Service). Jest to zupełnie nowa usługa konsultingowa, w ramach której klient uzyskuje fachową pomoc ze strony konsultanta Volvo, dotyczącą metod obniżenia zużycia paliwa. W rezultacie następuje redukcja kosztów, której towarzyszy zmniejszenie negatywnego oddziaływania pojazdu na środowisko naturalne – dzięki zastosowaniu rozwiązań w ramach Fuelwatch. Wdrażanie programu trwa od 12 do 36 miesięcy, a poza samym wsparciem w zarządzaniu obejmuje on również szkolenia kierowców, stałą analizę sytuacji oraz końcowe przekazanie realizacji klientowi.

– Zakładamy, że klient ma przejąć całkowitą kontrolę i prowadzić program Fuelwatch całkowicie samodzielnie – mówi Wim Van Horen szef projektu Fuelwatch w Volvo Trucks.
Wśród klientów, którzy mieli okazję przetestować koncepcję Fuelwatch w celu sprawdzenia potencjalnych korzyści, znalazła się holenderska firma przewozowa Van Dongen.
– Przeprowadzone testy wykazały, że Fuelwatch umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa w każdym pojeździe ciężarowym o 6 do 7 procent. Gdybyśmy zastosowali ten system w odniesieniu do naszej całej floty liczącej 260 samochodów ciężarowych, roczne rachunki za paliwo obniżyłyby się o 800 000 euro. Program zamortyzowałby się po 12 miesiącach, co przekłada się na zupełnie fantastyczne oszczędności – mówi Gijs Van Dongen.

Fakt, że niższe zużycie paliwa przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jasno wskazuje, iż istnieje pozytywny związek pomiędzy dobrze prowadzoną działalnością biznesową, a czystym środowiskiem. Klienci to doceniają.

Usługa Zarządzania Paliwem została dotychczas zaproponowana klientom w trzech krajach: Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. W ciągu dwóch lat będzie dostępna we wszystkich krajach europejskich.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!