Jak wybrać dobrą firmę logistyczną?

18 lutego 2016, 16:19

Popularność zakupów internetowych stale rośnie, a liczba i różnorodność oferujących ich przewóz firm kurierskich może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać spośród nich taką, która w pełni spełni nasze oczekiwania – będzie solidna, uczciwa i przede wszystkim szybka? Na co warto zwrócić uwagę, a na co powinniśmy uważać, by oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresu?

Najważniejsze jest doświadczenie
Kiedy idziemy na rozmowę w sprawie pracy wiemy, że z pewnością pojawi się pytanie o nasze doświadczenie. Jeśli chcemy skorzystać z usług firmy logistycznej powinniśmy pytać o to samo. Zawsze warto sprawdzić jak długo dana firma istnieje i jaka jest jej specyfika. Chociaż dla wielu z nas cena ma znaczenie priorytetowe, pamiętajmy, że taniej wcale nie znaczy lepiej. Jeśli zależy nam, by przesyłka dotarła do odbiorcy nie tylko szybko, ale także bezpiecznie powinniśmy poszukać firmy logistycznej, która została sprawdzona przez wielu klientów. Wieloletnia obecność na rynku, sama w sobie, jest gwarantem doświadczenia, którego nie sposób przecenić. Firma funkcjonująca w branży TSL od kilku lat musi być rzetelna i solidna. W przeciwnym wypadku po prostu zniknęłaby z rynku. Jeśli obawiacie się, że ze względu na dużą ilość firm spedycyjnych, traficie na nieuczciwego przewoźnika – zapytajcie znajomych. Nie ma lepszej rekomendacji niż polecenie usług firmy przez jednego z jej klientów.
Jak_wybrac_dobra_firme_logistyczna
Czas to pieniądz
Powodem dla którego na przesyłkach nie warto oszczędzać są właśnie pieniądze. Wysyłając przesyłkę sprawdzoną firmą kurierską możemy spodziewać się, że dotrze ona do celu w ciągu 1-2 dni po nadaniu. Czas wysyłki jest jednak uzależniony od wielu czynników m.in. miejsca, w które ma być dostarczona. Duże znaczenie ma także okres w roku, kiedy nadajemy paczkę. Jeśli zostanie wysłana w czasie tzw. szczytu paczkowego czas jej dostarczenia może się nieco wydłużyć, dlatego pomyślmy o tym wcześniej. Jeśli czas doręczenia przesyłki jest dla nas kwestią kluczową warto czasem zapłacić więcej, by na pewno dotarła ona na czas. Szczególnie w biznesie, gdy jakiekolwiek opóźnienie generuje dodatkowe i całkowicie niepotrzebne koszty. Wykupienie usługi dostarczenia do określonej godziny może także skutecznie rozwiązać problem, wysyłki dokumentów, mających znaleźć się w konkretnym miejscu np. przed godziną 9 czy 12, kiedy nie możemy dostarczyć ich osobiście.

Fajnie dostać coś ekstra
Najlepsze firmy kurierskie oprócz standardowych usług proponują swoim klientom także usługi dodatkowe, które często są darmowe. Tak jest np. z usługą DHL Parcel – Przekieruj paczkę, która umożliwia zmianę adresu dostarczenia przesyłki nawet wówczas, gdy ta jest już w drodze. Wystarczy w tym celu skorzystać z serwisu www.przekieruj.dhlparcel.pl i zmienić docelowe miejsce odbioru, a to wszystko zupełnie za darmo. Dlatego warto dobrze sprawdzić oferty przewoźników, bo to co u jednego z nich nie będzie dostępne, u drugiego dostaniemy gratis.

Nasz Klient nasz pan
Im więcej firm i większa konkurencja, tym lepiej dla klientów. Coraz więcej przedsiębiorstw wie, że walka o klienta to już nie tylko obniżanie ceny i poszerzanie oferty. To także odpowiednia obsługa. Wszyscy lubimy gdy zwracając się z pytaniem czy prośbą jesteśmy mile i profesjonalnie potraktowani. Gdy słyszymy przyjazny głos w słuchawce, a udzielane nam informacje są rzetelne i jasne. Dlatego zanim wybierzemy przewoźnika naszych marzeń, warto sprawdzić w jaki sposób firma traktuje swoich przyszłych klientów. Jak szybki jest kontakt z biurem obsługi? Czy firma reaguje na nasze maile? Czy chętnie udziela odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Jeśli kontakt z nią przebiega bez problemu, oznacza to, że stawia dobro klienta na pierwszym miejscu, a o to przecież chodzi.

Szyte na miarę
Branża logistyczna stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując im niejednokrotnie kompleksową usługę w bardzo atrakcyjnej cenie. Ale najważniejsze, by oferta była odpowiednio dopasowana do naszych, indywidualnych potrzeb. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdźmy oferty firm, którym chcielibyśmy powierzyć swoja paczkę. Czy chcemy dodatkowo ubezpieczyć przesyłkę, czy zależy nam na dostarczeniu paczki przed określoną godziną?

Gwarancja jakości
Po sprawdzeniu ofert, cen i jakości obsługi jesteśmy już prawie zdecydowani, ale… co dalej? By mieć całkowitą pewność, że obsługująca nas firma jest godna zaufania możemy zapytać o certyfikaty i licencje jakie posiada. A może otrzymała nagrody albo wyróżnienia w konkursach konsumenckich? Istotne jest także zaplecze techniczne.

Kurier czy automat – oto jest pytanie?
Nawet kiedy wybierzemy już przewoźnika, któremu powierzymy naszą paczkę, pozostaje pytanie – kurier czy automat? Jaki sposób dostarczenia paczki jest najlepszy? Cóż, wszystko zależy od nas i naszych upodobań. Niektórzy wolą, by kurier dostarczył im paczkę prosto do domu. Jeśli jednak w ciągu dnia często się przemieszczamy i nie chcemy, by kurier musiał nas szukać – wybierzmy automat. Szczególnie takie umieszczone wewnątrz budynku zapewnią przesyłce bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do jej przechowywania. Nie będziemy musieli się wówczas przejmować czy nasz wymarzony sprzęt elektroniczny, na który tyle czekamy, nie ulegnie uszkodzeniu na skutek niskich temperatur. A dodatkowo pozwolą nam odebrać paczkę w komfortowych warunkach, bez konieczności narażania się na wiatr, deszcz czy mróz.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!